Majkl Davenport uručio je predstavnicima 20 lokalnih samuprava ključeve vozila namenjenih mobilnim timovima, zaduženim za unapređenje života Roma u Srbiji.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport je, na ceremoniji ispred Palate Srbija, ocenio da ta donacija predstavlja “mali ali vidljiv” rezultat zajedničkih napora Evropske komisije i Srbije na poboljšanju kvaliteta života pripadnika romske zajednice.
“Svesni smo disbalansa između raspoloživih resursa i onoga što treba uraditi na integraciji Roma. Mobilni timovi predstavljaju savršen primer efikasnog korišćenja ograničenih resursa u procesu inkluzije pripadnika te zajednice”, kazao je Devenport.
Prema njegovim rečima, lokalne samouprave koje učestvuju u projektu integracije Roma, angažovane se i na unapređivanju zapošljavanja, obrazovanja i uslova stanovanja pripadnika romske zajednice.
“Potrebna je jača koordinacija na nacionalnom nivou kako bi sredstva koja se ulažu u integraciju Roma, imala trajne efekte. U ceo projekat, koji mora imati nadzorne mehanizme od poverenja, treba uključiti i civilni sektor dok državni organi moraju raditi na suzbijanju svih oblika diskriminacije različitih manjinskih grupa”, kazao je Devenport.
Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović ocenila je da aktivnosti na integraciji Roma nisu motivisane samo približavanjem Srbije EU već i potrebom da svi građani budu integrisani u “funkcionalnu celinu”.
“Romi, kao najosetljivija manjinska grupa kad je reč o socijalnom statusu, moraju na pravi način da shvate da država, u teškim vremenima, izdvaja značajna sredstva za njihove potrebe. Inkluzija nikad nije jednostran proces tako da i oni koji se integrišu, moraju pokazati dobru volju da koriste benefite koji im se pružaju”, rekla je Joksimović.
Direktorka vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović ocenila je da su mobilni timovi za inkluziju Roma, postigli značajne rezultate u prethodnom periodu.
“Do juna 2014. godine, upisali su 509 romske dece u predškolske ustanove, pokrenuli su 230 administrativnih i sudskih procedura za upisivanje Roma u matične knjige. U 20 lokalnih samuprava izvršeno je mapiranje 101 romskog naselja, a 500 romskih učenika i studenata, dobiće finansijsku podršku države za završetak obrazovanja”, kazala je Paunovićeva.
Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović istakao je da je jedna od bitnih karakteristika projekta, činjenica da u njegovoj realizaciji učestvuje veliki broj Roma.
“Svesni smo da se brojni problemi koji opterećuje pripadnike romske zajednice, ne mogu rešiti tokom samo jedne decenije. U saradnji sa vladom Srbije i međunarodnim organizacijama, pokrenuli smo veliki broj projekata u čijoj realizaciji učestvuju i Romi, dokazujući time da su pravi partner u zajedničkimaktivnostima”, rekao je Mihajlović.
Projekat “Ovde smo zajedno-evropska podrška za inkluziju Roma”, finansiran je sredstvima Evropske unije, a sprovodi ga Misija OEBS-a u Srbiji u koordinaciji sa vladinom Kancelarijom za ljudska i manjinska prava.
Izvor: B92
Napiši komentar