Tim potpredsednika Vlade za implementaciju strategije za smanjenje siromaštva, Republički zavod za statistiku i Ministarstvo nauke Republike Srbije inicirali su projekat pod nazivom: Analiza karakteristika siromaštva u Srbiji. Osnovni cilj ovog projekta, bio je da podrži izradu analiza koje mogu unaprediti sagledavanje faktora i rizika siromaštva u Srbiji. Cilj projekta bio je takođe i unapređenje istraživačke prakse u zemlji, korišćenje postojeće istraživačke građe, kao i podsticaj istraživačima/icama na početku karijere da unaprede svoje kapacitete u oblasti analize karakteristika siromaštva.
U maju mesecu 2008. godine, Republički zavod za statistiku Srbije objavio je Studiju o životnom standardu – Srbija 2002-2007. Analize prikazane u studiji zasnivaju se na podacima iz Anketa o životnom standardu (AŽS) iz 2002, 2003. i 2007. godine. Podaci o siromaštvu i životnom standardu posmatraju se kao deo informacionog sistema koji Vladi Srbije i njenim ministarstvima pomaže u donošenju odluka. Statistički podaci o siromaštvu su od suštinskog značaja za procese strateškog planiranja koje preduzima Vlada Srbije, za praćenje efikasnosti i rezultata implementacije donetih strateških mera, kao i za odgovorno vođenje politika vezanih za socio-ekonomski razvoj.
Statistički sistem Srbije značajno je unapređen u periodu između 2003. i 2008. godine. Predlogom zakona o statistici, Republičkom zavodu za statistiku su dodeljena ovlašćenja i pravo da prati kretanje siromaštva u Srbiji, kako bi se identifikovale najosetljivije grupe stanovništva i glavni faktori rizika siromaštva. Poboljšan je pristup podacima, sirovi podaci Ankete o životnom standardu su dostupni javnosti, a sama realizacija istraživanja doprinela je poboljšanju veze između zvanične statistike i korisnika podataka.
Studija o životnom standardu pruža obilje podataka, ali sam izveštaj ne prikazuje sve dimenzije i karakteristike siromaštva u Srbiji.
U okviru projekta: Analiza karakteristika siromaštva u Srbiji, realizovano je 13 istraživačkih projekata i obuhvaćene su sledeće teme:
- Efekti realizovanih obuka za odrasle u saradnji Centra za kontinuirano obrazovanje odraslih, Centra za tranziciju zaposlenih RTB Bor i Nacionalne službe za zapošljavanje u Boru;
- Reprodukcija socijalne nejednakosti kroz obrazovne tranzicije;
- Siromaštvo među penzionerima i starima (65+) bez penzija;
- Integracija raseljenih lica;
- Samohrano roditeljstvo i siromaštvo;
- Socijalna isključenost kao fenomen višestruke deprivacije
- Akciono istraživanje potreba mladih u seoskim sredinama;
- Visoko obrazovanje i mehanizmi podrške (stipendije, studenstki domovi) za ranjive grupe i etničke manjine;
- Socio-ekonomski i demografski korelati učešća u srednješkolskom obrazovanju;
- Procena socijalne i zdravstvene sigurnosti žena (65+) u seoskim sredinama: Opštine Niš i Kragujevac;
- Deca sa smetnjama u razvoju – od pasivnih primalaca/teljki usluga do aktivnih učesnika/ca u životu zajednice;
- Efikasnost i pravičnost sistema studenstkog standarda;
- Šta prouzrokuje siromaštvo, a šta ga umanjuje – Dinamika potrošnje u Srbiji.
Ovaj zbornik obuhvata devet realizovanih istraživanja, a sva istraživanja biće objavljena na internet stranici Mreže istraživača socijalnih prilika, http://www.mrezaisp.org
Dokument “Analiiza karakteristika siromaštva u Srbiji” možete preuzeti ovde:
Napiši komentar