Prema preliminaranom sporazumu pregovarača Evropskog parlamenta i Saveta, vebsajtovi i mobilne aplikacije službi javnog sektora moraće da budu dostupni svima. Naime, više od 167 miliona građana Evropske unije su osobe sa invaliditetom, bilo zbog medicinskih razloga, bilo zbog poodmaklih godina, zbog čega im je onemogućen pristup podacima i uslugama na Internetu, npr. da popune poresku prijavu, prijave se za neki dodatak, plate takse ili prijave dete u školu.
Vodeći pregovarač iz Odbora za interno tržište i zaštitu potrošača Evropskog parlamenta Dita Haranzova (Charanzová) ocenila je da EU kao digitalno društvo može da bude konkurentno jedino ako svi građani imaju pristup Internet informacijama i uslugama uključujući osobe sa invaliditetom (OSI).
“Živimo u digitalnom dobu kada većina među nama ne može da zamisli život bez Interneta, bez obzira da li preko kompjutera ili pametnog telefona. Međutim, i danas brojni građani EU nemaju tu mogućnost i pri tom ne mislim na zabavu, već na pristup informacijama koje pružaju javne institucije. Svi građani moraju da imaju isti tretman i ‘oflajn’ i ‘onlajn”, istakla je Haranzova.
“Za mene je to velika pobeda. Mislim da je sramota da su u 21. veku mnogim osobama sa invaliditetom još nedostupne informacije na Internetu. Nepristupačnost pripada digitalnoj praistoriji, a ne sadašnjem svetu”, dodala je Haranzova, izvestilac za direktivu o veb pristupačnosti javnog sektora.
Mobilne aplikacije, odnosno softveri razvijeni od strane ili za račun tela u javnom sektoru za korišćenje na mobilnim uređajima, poput pametnih telefona i tableta, takođe su uključene u direktivu zahvaljujući naporima evroposlanika tokom razgovora sa Savetom i Komisijom, navodi se u saopštenju EP.
Pregovarači Parlamenta i Saveta takođe su proširili opseg direktive da uključi sva tela javnog sektora i preko onih 12 kategorija koje je prvobitno predložila Evropska komisija.
Pristup na zahtev
Kako se navodi, neke vrste starih sadržaja biće isključene ali samo ako nisu neophodne u administrativnim procedurama. Međutim, javni sektor će morati da na zahtev obezbedi pristup i tim isključenim sadržajima.
Dostupne će, prema preliminarnom sporazumu, morati da budu osnovne administrativne funkcije sajtova škola i vrtića.
Tela javnog sektora objavljivaće i redovno ažurirati “detaljna i jasna saopštenja” o usaglašenosti njihovih sajtova i aplikacija sa direktivom. To uključuje i pojašnjavanje onih delova sadržaja koji nisu dostupni, kao i razloga za nedostupnost tih delova.
Ta saopštenja takođe će sadržati objašnjenje kako tražiti dostupne verzije nedostupnih sadržaja i kako doći do “fidbek mehanizma” koji korisnicima omogućava da uoče propuste na sajtu ili aplikaciji a koji su u suprotnosti sa zahtevima direktive. Tela javnog sektora moraće “u razumnom roku” da odgovore na zahteve.
Kako je saopštio EP, članice EU moraće da odrede organe koji će pratiti i primenjivati nove propise.
Preliminarni sporazum o direktivi treba da potvrde Savetov Komitet stalnih predstavnika (Coreper) i Evropski parlament. Kada bude odobren i objavljen u Službenom listu EU članice će imati 21 mesec da direktivu prenesu u nacionalne zakone. Novi propisi primenjivaće se za nove vebsajtove godinu dana nakon uvođenja u nacionalne zakone, za sve vebjsatove nakon dve godine, a za aplikacije za mobilne uređaje nakon 33 meseca.
Izvor: EurActiv.rs
Napiši komentar