Korišćenje informacionih tehnologija u zdravstvu uzima maha u EU, ali još mnogo toga mora da se uradi na tom planu, ocenila je Evropska komisija. Te tehnologije se koriste u zdravstvu u EU uglavnom za unošenje podataka i izveštavanje, a manje u kliničke svrhe poput onlajn konsultacija, pokazala su istraživanja sprovedena u bolnicama i među lekarima opšte prakse. Zemlje koje prednjače u korišćenju informacionih tehnologija u bolnicama u celini su Danska, Estonija, Švedska i Finska, dok su Holandija, Danska i Velika Britanija prve po digitalizaciji zdravstvenih kartona.
Prema dva istraživanja koja su sprovedena u bolnicama za hitne ili kratkoročne medicinske i hirurške postupke i negu i među lekarima opšte prakse u Evropi, e-zdravstvo se sve više razvija, pošto je u 2013. godini 60% lekara opšte prakse koristilo informacione tehnologije. To je rast od 50% u odnosu na 2007.
Istraživanjima je obuhvaćeno korišćenje informacionih tehnologija u zdravstvu poput elektronskog sistema vođenja zdravstvenih podataka, pristupa pacijenata zdravstvenim kartonima, razmene informacija među lekarima i ustanovama i komunikacije sa pacijentom.
Po uslugama e-zdravstva u bolnicama prednjače Danska sa stopom korišćenja od 66%, Estonija (63%), Švedska i Finska po 62%.
Holandija predvodi u digitalizaciji zdravstvenih kartona sa stopom digitalizovanih kartona od 83,2%, a slede Danska (80,6%) i Velika Britanija (80,5%).
Međutim, samo 9% bolnica u Evropi dozvoljava pacijentima da pristupe svojim zdravstvenim kartonima, a većina im daje samo delimičan pristup.
Utvrđeno je i da prilikom uvođenja e-zdravstva bolnice i lekari opšte prakse nailaze na mnoge prepreke, od odsustva propisa i sredstava do nedovoljne međusobne povezanosti sistema.
Na pitanje zašto više ne koriste usluge elektronskog zdravstva, većina lekara opšte prakse, 79%, navela je pitanje naknade za onlajn usluge i nepoznavanje informacionih tehnologija (72%), dok je 73% izdvojilo nedovoljnu povezanosti sistema.
Za 71% lekara problem predstavlja nedovoljno zakonski regulisana pitanja poverljivosti i privatnosti u domenu elektronske pošte koju razmenjuju lekar i pacijent.
Ukpno 48% bolnica EU razmenilo je medicinske informacije elektronskim putem sa lekarom opšte prakse van te institucije a 70% bolnica sa pružaocima nege. U tome prednjače Danska, Estonija, Luksemburg, Holandija i Švedska u kojima 100% bolnica u određenoj meri razmenjuje informacije tim putem.
Manje od 8% bolnica razmenjuje medicinske informacije elektronskim putem sa ustanovama u drugim članicama EU.
Izdavanje recepata i komunikacija s pacijentom
Lekari opšte prakse ne koriste mnogo informacione tehnologije za izdavanje recepata i razmenu imejlova sa pacijentom (32% i 35%). U izdavanju recepata elektronskim putem prednjači Estonija (100%), zatim Hrvatska (99%) i Švedska (97%), a u razmeni elektronske pošte sa pacijentom Danska (100%), Estonija (70%) i Italija (62%).
Samo 9% bolnica pruža pacijentima mogućnost praćenja njihovog stanja “na daljinu”, što je usluga koja bi mogla da smanji potrebu za boravkom u bolnici i učini život građana bezbednijim.
Manje od 10% lekara opšte prakse ima onlajn konsultacije sa pacijentima a manje od 16% sa drugim lekarskim specijalistima.
Potpredsednica Evropske komisije i komesarka za digitalnu agendu Neli Kros (Neelie Kroes) rekla je da je potrebno brzo promeniti “mentalitet” sektora zdravstva i iskoristiti prednosti informacionih tehnologija.
“Želim da vlade, tvorci visokih tehnologija, osiguravajuće i farmaceutske kompanije i bolnice udruže snage i stvore inovativan i isplativ zdravstveni sistem koji će pritom biti transparentniji i pružati pacijentu veću kontrolu”, rekla je ona.
Komesar za zdravstvo Tonio Borg je rekao da e-zdravstvo može da pruži bolju negu pacijantima a zdravstveni sistem učini efikasnijim.
“Istraživanja pokazuju da neke članice očigledno prednjače u elektronskom izdavanju recepata i elektronskom vođenju kartona na korist pacijenta, i mogu poslužiti kao inspiracija drugima. Očekujem od svih članica da iskoriste potencijale e-zdravstva i sarađuju na tom planu u okviru Mreže EU za elektronsko zdravstvo”, rekao je on.
Izvor: EurActiv.rs
Napiši komentar