Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

EBRD prognozira Srbiji slabiji privredni rast

Objavljeno 14.05.2014.

Srbija će 2014. i 2015. godine imati privredni rast od 1%, više nego upola manji nego 2013, objavila je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) upozoravajući istovremeno da bi rast mogao da bude i niži u slučaju negativnog razvoja događaja spolja. Privredni rast Srbije biće manji nego u zemljama regiona zbog očekivanog kresanja troškova i trgovinskih i investicionih veza sa Rusijom. Na nivou celog regiona u kome je evropski kreditor angažovan, privredni rast će 2014. biti 1,4% a 2015. godine 1,9% u proseku nakon 2,3% u 2013.

Od prethodnih prognoza, iz januara 2014, na promenu ekonomskih izgleda evropskih zemalja u tranziciji uticala su dešavanja u Ukrajini, monetarna politika SAD i blago jačanje oporavka u zoni evra.

EBRD navodi da je smanjio januarsku prognozu rasta zemalja u kojima je angažovan zbog očekivanog usporavanja u Rusiji i Ukrajini, koje će se preneti prvenstveno na susedne zemlje, kao i usporavanja rasta u Turskoj.

Među rizike za privredni rast u regionu u kojem deluje EBRD je ubrojio eskalaciju krize u Ukrajini koju bi pratio i intenzivan odliv kapitala iz Rusije, smanjenje doznaka iz inostranstva, koje bi posebno pogodilo Kirgiziju, Moldaviju, Jermeniju i Tadžikistan, kao i skok cena nafte kao posledica jačanja geopolitičke neizvesnosti.

Sporiji rast Srbije

Prognoza ekonomskog rasta Srbije snižena je na 1% sa u januaru prognoziranih 1,3% zbog verovatnog znatnog smanjenja troškova od strane nove vlade formirane posle izbora 16. marta. Takođe, obrazložio je EBRD, Srbija ima značajne trgovinske i investicione veze sa Rusijom, što dodatno doprinosi povećanju neizvesnosti u sadašnjoj klimi.

Prošle godine Srbija je ostvarila ekonomski rast od 2,5% zahvaljujući dobroj žetvi i velikom rastu izvoza, uglavnom automobilske industrije, navodi se u Regionalnim ekonomskim prognozama evropskog kreditora objavljenim 14. maja.

Prema ocenama EBRD, za Srbiju je sada ključna restriktivna fiskalna politika koja će kočiti rast u naredne dve godine ali će izvoz u 2014. nastaviti da bude pokretač rasta.

U izveštaju se navodi da je inflacija u Srbiji znatno smanjena poslednjih meseci ali i ukazuje na problem velikog deficita, koji je iznad 7% bruto domaćeg proizvoda (BDP), i velikog javnog duga, iznad 60% BDP.

Kreditor upozorava i da je oko 20% ukupnih zajmova nenaplativo, što predstavlja faktor rizika za stabilnost bankarskog sektora i cele srpske ekonomije.

Region bolji od Srbije

Kada je reč o regionu jugoistočne Evrope, oporavak će se nastaviti, očekuju u EBRD, ali će biti samo umeren. Ekonomski rast jugoistočne Evrope u 2014. godini EBRD prognozira na 2,2% prema 2,1% u januarskim prognozama, dok u 2015. u regionu očekuje privredni rast od 2,4%.

Srbija će i 2014. i 2015. godine zabeležiti najmanji ekonomski rast u regionu jugoistočne Evrope.

Prema prognozama iz novog izveštaja EBRD, Kosovo će 2014. i 2015. godine imati rast od 3,5%, Crna Gora i Makedonija 3%ove i 2,5% u 2015. godini, Bosna i Hercegovina 1,8% u 2014. i 2% u 2015. a Albanija 1,7% odnosno 2%.

U delu izveštaja koji se odnosi na jugoistočnu Evropu EBRD ukazuje na i dalje slabu domaću tražnju i slab priliv direktnih stranih ulaganja u odnosu na vreme pre krize.

Upozorava se i na ograničenost dubokih strukturnih reformi u regionu u poslednjih godinu dana, kao i na neke korake “unazad” u pojedinim ključnim oblastima, poput reforme energetskog sektora.

Izvor: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]