Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

EU Exchange 4 program – uspešna priča koja traje

Objavljeno 12.01.2016.

EU Exchange 4 - logoProgram Exchange 4 započeo je 2004. godine sa ciljem da opštine u Srbiji upoznaju i primene praksu lokalnih samouprava u zemljama EU. Uz finansijsku podršku EU od oko 30 miliona evra, projekte sprovodi Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).

Prve tri faze programa trajale su od 2004. do 2013. i njihova ukupna vrednost iznosila je oko 22 miliona evra. Realizovano je 116 projekata koji su unapredili efikasnost i kapacitete lokalnih samouprava.

Četrvta faza Exchange programa trajala je od 2013. do 2015. u ukupnom iznosu od 5,8 miliona evra. EU Exchange 4 program je projektne aktivnosti usmerio na jačanje jedinica lokalne samouprave u opštinskom planiranju, finansijama i pružanju usluga.

Specifični ciljevi podeljeni su u tri komponente. Prva – opštinsko planiranje i SLAP IS podrška se odnosi na sprovođenje relevantnih nacionalnih prioriteta lokalnih samouprave kroz povezivanje sektorskih strategija i akcionih planova i razvoj specifičnih opštinskih infrastrukturnih projekata.

Komponenta dva – podrška opštinskim finansijama je usmerena na fiskalnu decentralizaciju kroz olakšavanje primene novih finansijskih propisa u oblasti programskog budžetiranja, poreskih administracija i alternativnih izvora finansiranja dok je treća – EU exchange 4 grant šema podrška sprovođenju prioritetnih nacionalnih politika u oblastima ekonomskog razvoja, socijalnih usluga i zaštite životne sredine na lokalnom nivou, kroz projekte u okviru grant šeme.

Programom je podržano ukupno 85 gradova i opština, od čega 69 upravo u okviru grant šeme. Samo u ovoj komponenti podržana su 32 gradska i opštinska projekta u oblastima upravljanja otpadom, upravljanja imovinom, poljoprivredno poslovne saradnje i socijalne zaštite.

“Lokalna samouprava je u nekom smislu kamen temeljac i državne uprave i implementacije svih najbitnijih reformi i standarda“ izjavio je povodom ovog programa šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport.

Kori Udovički, ministarka državne uprave i lokalne samouprave objašnjava da je ovaj projekat usmeren ka unapređivanju loklanih samouprava u strateškom planiranju. “Lokalne samouprave moraju više napora u budućnosti da ulože ne samo na upravljanje svojim resursima nego i evropskim resursima koje trenutno ne koristimo ni približno u meri u kojoj bi mogli. Očekujemo da u budućnosti dve trećine svih sredstava koja dolaze iz Evrope trošimo na lokalu.”

Generalni sekretar SKGO Đorđe Staničić kaže da su dobijena sredstva „upotrebljena za opštinsko planiranje, opštinske finansije i realizaciju odgovarajućih projekata“. Tokom četiri, do sada realizovane, faze projekta je prema rečima Staničića podignut ugled lokalnih samouprava i doveden na „nivo sa kojim možemo da budemo zadovoljni mi u Srbiji a, mislim, i naše kolege iz EU“. (…)

Dokumenta, brošure i informacije o EU Exchange 4 programu možete pogledati ovde.

Izvor: europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]