Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

EU pravi platformu za borbu protiv rada na crno

Objavljeno 14.04.2014.

novacEvropska komisija predložila je da se napravi evropska platforma za borbu protiv rada na crno kako bi EU što efikasnije sprečavala i otkrivala neprijavljeni rad. Platforma će okupiti različita nacionalna tela angažovana u borbi protiv rada na crno koji pravi veliku štetu konkurenciji i javnim budžetima i pogoršava uslove rada. Nedavno evropsko istraživanje pokazalo je da svaki deseti građanin EU kupuje proizvode iz neprijavljenog rada, 4% ispitanika priznaje da rade na crno a 3% da ih poslodavci delom isplaćuju “na ruke”. Procenjuje se da siva ekonomija odnese 15-20% evropskog bruto domaćeg proizvoda.

Komesar za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju Laslo Andor (Laszlo) rekao je da neprijavljeni rad lišava radnike socijalne zaštite, predstavlja rizik za njihovo zdravlje i bezbednost i snižava standarde rada. Takođe, kako je ocenio, potkopava lojalnu konkurenciju za poslovanje i ugrožava održivost javnih finansija i sistema socijalne zaštite.

“Na kraju svi gube. Zato je Komisija odlučna da podrži članice (EU) u borbi sa tom pošasti, da zaštitimo radnike i okruženje u kom posluju kompanije, kao i fiskalne prihode”, istakao je Andor.

Nova evropska platforma okupiće sve nadležne, poput inspekcija rada, poreskih i migracionih službi, kao i druge zainteresovane strane, npr. predstavnike poslodavaca i zaposlenih na nivou EU.

Predloženo je da članice platforme budu sve zemlje Evropske unije jer rad na crno pogađa sve a zajedničko delovanje je ključno kako bi se taj problem rešio i na prekograničnom nivou.

Platforma će popuniti “vakum” na nivou EU, gde se o radu na crno do sada govorilo samo sporadično i nekoordinisano u različitim odborima i radnim grupama. Ona će omogućiti efikasniju saradnju među onima koji se svakodnevno bore protiv neprijavljenog rada.

Kako je navela Evropska Komisija, platforma će biti forum na kojem stručnjaci mogu da dele informacije i najbolju praksu i poslužiće da se preispitaju nacionalna i EU oruđa za borbu sa zajedničkim problemima poput prividne samozaposlenosti ili neprijavljenog rada kod angažovanja podizvođača.

Platforma će pokriti i prekogranične aspekte problema tako što će, npr, ispitati načine da se unapredi razmena informacija između nacionalnih službi, i ojačati operativnu saradnju zajedničkim obukama, razmenom službenika ili zajedničkim inspekcijama.

Takođe će se u sklopu evropske platforme razviti zajednički principi i smernice za inspekcije zadužene za otkrivanje i sprečavanje rada na crno.

Pokretanje platforme doprineće i podizanju sveti o problemu kroz zajedničke aktivnosti, uključujući evropske kampanje i usvajanje regionalnih ili strategija na nivou EU.

“Radeći zajedno možemo da nađemo bolji put ne samo za efikasniju borbu sa neprijavljenim radom, već i za transformisanje rada na crno u regularnu zaposlenost, čime će se podstaći legalno otvaranje radnih mesta”, istakao je Andor.

Kako je preneo EurActiv.com, očekuje se da Komisijin predlog pozitivno utiče na zapošljavanje i privredni rast u EU, što je naznačeno i ranije, u jednom zvaničnim mišljenju EK o oporavku iz 2012. godine.

Procenjuje se da će pokretanje platforme koštati 2,1 milion evra godišnje a finansiraće se kroz Program EU za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSi).

Komisija navodi da je predlog neutralan po budžet i da ne zahteva dodatne službenike jer će zaposleni iz Generalnog direktorata za zapošljavanje i socijalna pitanja raditi kao sekretarijat platforme.

Predlog odluke o pokretanju evropske platforme za borbu protiv neprijavljenog rada sada će biti poslat Evropskom parlamentu i Savetu na usvajanje.

Izvor: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]