Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Evropska komisija razvila novi alat za podršku digitalnom podučavanju i učenju u školama

Objavljeno 29.10.2018.

SELFIEEvropska komisija je predstavila novi alat kojim će svim školama u EU, Rusiji, Gruziji i Srbiji pomoći da preispitaju upotrebu digitalnih tehnologija u podučavanju i učenju. Projekat SELFIE (Self-reflection on Effective Learning by Fostering the use of Innovative Educational Technologies, promišljanje o delotvornom učenju kroz promociju upotrebe inovativnih obrazovnih tehnologija) dostupan je za 76,7 miliona učenika/ca i nastavnika/ca u 250.000 škola u EU, a učešće u njemu je dobrovoljno. Zasad funkcioniše na 24 zvanična jezika EU, a druge jezičke verzije će biti naknadno uvedene. Sve zainteresovane škole (stariji razredi osnovnih škola i srednje škole) mogu da se prijave na platformi SELFIE i da analiziraju sopstveni rad u toj oblasti. Komisija se nada da će u projektu do kraja 2019. učestvovati milion učenika/ca, nastavnika/ca i direktora/ki. (…)

SELFIE je jedna od 11 inicijativa iz Akcionog plana za digitalno obrazovanje, koji je Komisija predstavila u januaru ove godine. Cilj akcionog plana je da se poboljšaju digitalne veštine u Evropi i podrži inovativna primena digitalnih tehnologija u podučavanju i učenju.

Kako funkcioniše SELFIE?

Kada škola odluči da se uključi u projekat SELFIE, učenici/e, direktor/ka i nastavnici/e ocenjuju niz tvrdnji kojima se istražuje upotreba tehnologije u podučavanju i učenju. Alat se sastoji iz više modula, pa škole mogu da biraju između ponuđenih tvrdnji i dodati do osam prilagođenih pitanja koja odgovaraju njihovim potrebama i prioritetima. Za to je dovoljno izdvojiti nešto manje od pola sata. Nakon toga škola dobija prilagođeni izveštaj s rezultatima. On se može upotrebiti za dijalog u školskoj zajednici o tome kako bi digitalna tehnologija mogla još bolje da se iskoristi pri učenju. Na primer, postoji mogućnost organizovanja posebnih treninga za nastavnike/ce ili učenike/ce na temu bezbednosti na internetu. Svi odgovori su anonimni, a lični podaci se ne prikupljaju. Rezultati se neće koristiti za rangiranje škola ili obrazovnih sistema.

Naredni koraci

SELFIE je već dostupan u školama u Srbiji, a početkom sledeće godine će biti dostupan i u svim zemljama Zapadnog Balkana. Prva konferencija o projektu SELFIE biće održana u Madridu 4. i 5. aprila 2019. u saradnji sa španskim ministarstvom obrazovanja. U njoj će učestvovati škole iz cele Evrope koje koriste ovaj alat, a njihova iskustva i utisci će poslužiti za njegovo usavršavanje.

Komisija će pripremiti i popratne materijale za škole kako bi im pomogla da nakon učešća povećaju korišćenje digitalnih tehnologija. Osim toga, istražuju se i moguće sinergije s postojećim mrežama nastavnika i škola, naročito s platformom eTwinning, koja se finansira iz programa Erazmus+ i vremenom je prerasla u najveću mrežu nastavnika/ca na svetu.

Kontekst

(…) Komisija je pri razvoju alata SELFIE sarađivala s ministarstvima obrazovanja i stručnjacima za digitalno obrazovanje iz cele Evrope. Među partnerskim institucijama su Evropska fondacija za obukuEvropski centar za razvoj stručnog osposobljavanja, te UNESCO-ov Institut za informacione tehnologije u obrazovanju.

Prvobitna verzija alata testirana je prošle godine u 650 škola u 14 zemalja. U tom pilot projektu je prikupljeno 67.000 predloga za dalje pojednostavljivanje i unapređenje alata, koji su uzeti u obzir pri izradi nove verzije.

Više informacija potražite na europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]