Evropski parlament je usvojio četiri godišnja izveštaja o državama kandidatima i potencijalnim kandidatima sa područja Zapadnog Balkana. U izveštajima je, između ostalog, procenjivan i napredak u ostvarivanju prava LGBTI populacije, te su date preporuke ovim zemljama kako da poboljšaju stanja u toj oblasti.
U izveštaju o Srbiji pohvaljuje se uspešno održavanje Parade ponosa u septembru 2014, nakon što je tri godine uzastopno zabranjivana.
I u izveštaju o Crnoj Gori Evropski parlament je kao pozitivnu stavku naveo održavanje Parade ponosa, koje je proteklo bez incidenata i uz pomoć i zaštitu vlasti. Ipak, navodi se da se LGBTI osobe u ovoj državi još uvek suočavaju sa neprijateljstvom i nasiljem, i poziva se na podizanje svesti kako bi se promenio stav javnosti. Izveštaj poziva i na uvođenje posebnih treninga za pripadnike/ce policije i pravosuđa, u cilju uklanjanja predrasuda o LGBTI populaciji. Izveštavajući o Makedoniji, Parlament je pozvao vlasti da usklade svoj zakon protiv diskriminacije sa EU standardima, tako što će se dodati stavka o zabrani diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije. U izveštaju se osuđuje nasilje nad LGBTI osobama i poziva se na privođenje počinilaca pravdi. Kraj prošle godine u Makedoniji obeležila je serija protesta nakon napada na prostorije jedne LGBTI organizacije u oktobru. (…)
Ulrike Lunaček, poslanica Evropskog parlamenta i kopredsednica Intergrupe za LGBTI prava, izrazila je svoju zabrinutost činjenicom da neprijateljsko ponašanje i nasilje nad LGBTI zajednicom ostaju problem: „Jednaka prava za sve, uključujući LGBTI osobe, predstavljaju važnu odliku inkluzivnog, demokratskog i tolerantnog društva. Ipak, drago mi je što vidim da mnoge države (potencijalni) kandidati vredno rade na osiguravanju ljudskih prava za LGBTI populaciju, što je u skladu sa evropskim vrednostima.“ Potpredsednica Intergrupe za LGBTI prava i poslanica u Evroskom parlamentu Tanja Fajon dodala je da usvajanje ovih izveštaja pokazuje snažnu podršku Parlamenta evropskoj budućnosti Balkana, koja uključuje potpuno ostvarivanje ljudskih prava LGBTI osoba.
Izvor: Mreža za evropski ženski lobi
Napiši komentar