Evropski stub socijalnih prava je porastao – 17. novembra 2019. godine će biti dve godine otkako su evropske institucije i lideri u Geteburgu u Švedskoj objavili ovaj putokaz ka boljim uslovima rada i života.
Kao i svaki dvogodišnjak, Stub i dalje pronalazi svoj glas – korak po korak, Evropa postaje sve društvenija. Ovaj proces, koji je pokrenula Junkerova Komisija, će se sigurno nastaviti: Evropski stub socijalnih prava će nastaviti da bude osnova za buduće EU inicijative.
Ostvarivanje Stuba predstavlja zajedničku političku obavezu i odgovornost. Ovo je ponovljeno od strane šefova država i vlada EU zemalja u Novoj strateškoj agendi za period 2019-2024, koji su pozvali EU i države članice da sprovode Stub u okviru svojih nadležnosti.
Izabrana predsednica Komisije Ursula fon der Lajen se u svojim političkim smernicama obavezala da predloži akcioni plan za potpuno sprovođenje Stuba, kao dela širih inicijativa koje imaju za cilj privrede koje rade za ljude.
Od 2017. godine, Evropska komisija sprovodi konkretne inicijative čiji je zadatak da se u praksu uvede 20 načela i prava kojima se podržavaju pravedna i funkcionalna tržišta rada na evropskom nivou. Do sada je dogovoreno 25 ključnih socijalnih inicijativa koje je predložila Junkerova Komisija.
Evo nekoliko primera:
- Nova EU pravila za ravnotežu između poslovnog i privatnog života će pomoći roditeljima i starateljima koji rade da kombinuju svoj porodični život i profesionalnu karijeru na osnovu jednakih mogućnosti za muškarce i žene.
- Nova EU pravila za transparentne i predvidljive radne uslove povećavaju zaštitu osoba na najnesigurnijim radnim mestima novog poslovnog sveta.
- Države članice su se novom Preporukom Saveta obavezale da što više ljudi, uključujući samozaposlene, ima pristup socijalnoj zaštiti i mogućnost da stekne prava na doprinose.
- Evropsko nadzorno telo će osigurati da se postojeća pravila koja se odnose na mobilnost radnika primenjuju na pravedan, jednostavan i efektivan način.
Stub je sada čvrsto osiguran u Evropskom semestru. U 2019. godini, gotovo polovina preporuka za pojedine zemlje odnosila se na pitanja zapošljavanja, obrazovanja i socijalna pitanja, ponovo stavljajući naglasak na tri oblasti Stuba:
- Jednake mogućnosti i pristup tržištu rada,
- Pravedni uslovi rada,
- Socijalna zaštita i inkluzija.
Pregled socijalnih pokazatelja se koristi kao „skrining uređaj“ koji omogućava širu i pažljiviju procenu situacije u svakoj državi članici.
Budući Evropski socijalni fond plus (ESF+) će pomoći državama članicama da razvijaju veštine, zapošljavanje i socijalne akcije u skladu sa Evropskim stubom socijalnih prava.
Izvor: ec.europa.eu
Napiši komentar