Više od 200 miliona Evropljana ima evropsku karticu zdravstvenog osiguranja (EHIC), a ovaj broj predstavlja oko 40% ukupne osigurane populacije u državama članicama koje podnose izveštaje, prema najnovijim dostupnim podacima za 2015. godinu. Kartica je važeća u 28 zemalja Evropske unije, kao i u Lihtenštaju, Norveškoj, Švajcarskoj i na Islandu.
Evropska kartica zdravstvenog osiguranja, koja je dostupna besplatno, potvrđuje da osoba ima pravo na hitan zdravstveni tretman u toku privremenog boravka u inostranstvu u okviru javnog zdravstvenog sistema zemlje domaćina, pod istim uslovima i po istoj ceni kao i državljani te zemlje. EHIC se ne može koristiti za pokrivanje prethodno planiranog lečenja u drugoj zemlji.
Bolnice koje pružaju usluge javne zdravstvene zaštite dužne su da prepoznaju EHIC. U većini slučajeva, pacijenti koji pokažu EHIC dobijaju neophodnu zdravstvenu zaštitu i nadoknađuju troškove bez ikakvih problema.
Korisnici treba da znaju da nacionalno zdravstveno osiguranje besplatno izdaje karticu u matičnoj zemlji, bez potrebe da se plaća naknada posrednicima koji nude pomoć za proces prijave. Ovo su slučajevi koji se javljaju u nekim zemljama, a građani bi trebalo da prijave takve slučajeve nacionalnim službama zdravstvene zaštite.
U slučaju da EHIC nije prihvaćen, pacijenti treba da kontaktiraju nadležne zdravstvene ustanove u zemlji u kojoj borave. Brojevi hitnih kontakata su lako dostupni putem aplikacije EHIC za pametne telefone i tablete. U slučaju daljeg odbijanja, pacijenti bi trebalo da zatraže podršku od zdravstvene službe svoje matične države. Evropska komisija nastavlja da podiže svest o kartici i podstiče države članice da to isto učine.
EHIC aplikacija
Aplikacija EHIC korisnicima pruža informacije o kartici, telefonskim brojevima za hitne slučajeve, tretmanima koji su pokriveni i troškovima, procesima kako tražiti nadoknadu i koga je potrebno da kontaktiraju u slučaju da su izgubili karticu. Takođe, moguće je pronaći dodatne informacije o ustanovama u kojima se vrši dijaliza, hemioterapija ili nabavlja kiseonik. Pored toga, u ovogodišnjem ažuriranju moguće je pronaći i više o tome kako se korisnik može prijaviti za EHIC online i koje bolnice i lekari prihvataju karticu.
Aplikacija je dostupna na 25 jezika, sa mogućnošću prelaska sa jednog jezika na drugi. Međutim, aplikacija ne zamenjuje EHIC.
Izvor: ec.europa.eu
Napiši komentar