“Startap” kompanije u Grčkoj rade na inovativnim rešenjima za nagrađivanje potrošača koji recikliraju, što bi trebalo da pomogne da se nadomesti manjak “kulture recikliranja” u zemlji koja zaostaje za drugim članicama EU po stopi reciklaže. Aktivisti za zaštitu prirodne sredine pozdravljaju sve akcije usmerene na povećanje recikliranja ali ističu da lokalne vlasti i građani moraju više da se uključe.
Evropska unija traži od članica da do 2020. dostignu cilj da se 50% komunalnog otpada reciklira.
Prema podacima Evropske agencije za prirodnu sredinu (EEA), trenutno se u Grčkoj reciklira samo 16% otpada iz domaćinstava, daleko ispod proseka EU od 28%.
U Atini, gradu sa gotovo pet miliona stanovnika, reciklira se samo 13% otpada, objavila je nedavno agencija AFP.
Neuspeh plavih kanti
Dimitris Ibrahim, šef kampanje organizacije Grinpis Grčka (Greenpeace Greece), rekao je za EurActiv.com da ne postoji kontinuitet politike upravljanja otpadom.
Grčka je koncept “plavh kanti” uvela 2003. Međutim, rezutati su slabi zbog slabe ekološke svesti.
“S jedne strane, građani se nisu uključili”, kaže aktivista Grinpisa i ukazuje na “političku odgovornost” za slabu “kulturu recikliranja” u Grčkoj. “S druge strane, ne postoje strukture”, rekao je Ibrahim dodajući da je i ekonomska kriza imala svoju ulogu.
“Sakupljači često iz plavih kanti vade proizvode koji su vredniji i to predstavlja problem”, kazao je Grinpisov aktivista.
Inovativna rešenja
Više grčkih “startap” kompanija radi na inovativnim rešenjima sa željom da pomogne da se kod građana razvije “kultura recikliranja”.
“Startap” kompanija Sajklfaj (Cyclefi) razvila je inovativnu tehnologiju praćenja i mehanizam nagrađivanja koji spaja one koji odlažu otpad u torbe za reciklažu sa onima koji ga prikupljaju.
“Upitnici koje su popunjavali građani pokazali su da oni ne veruju u potpunosti u efikasnost plavih kanti”, rekao je za EurActiv koosnivač Sajklfaja Evi Freri.
“Nedostatak poverenja u proces, uz nedovoljno poznavanje (pitanja reciklaže), verovatno su glavni razlozi što je stopa recikliranja u našim gradovima danas mala”, dodao je Freri.
Sajklfajov sistem podrazumeva oznake sa jedinstvenim QR kodovima prikačene na narandžaste kese za prikupljanje materijala za recikliranje. Zahvaljujući njima, znaće se od koga potiče materijal za recikliranje.
Korisnici Sajklfajovog sistema samo treba da se prijave na “onlajn” platformu i dobiće oznaku sa kodom koju mogu da zalepe na svoju kesu sa materijalom za recikliranje.
U postrojenju za reciklažu, svaki put kada Sajklfaj nađe oznaku, njegovom vlasniku na profil će se dodavati poeni koje može da upotrebi kod određenih partnera u projektu (npr. u supermarketima).
“Sve što doprinosi razvoju ‘kulture recikliranja’ i podizanju svesti građana toplo pozdravljamo”, rekao je Ibrahim ali i upozorio da “startapovi” ne mogu da preuzmu punu kontrolu nad upravljanjem otpadom i da lokalne vlasti i građani moraju da se uključe.
Izvor: EurActiv.rs
Napiši komentar