Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Han: Kvalitet, a ne brzina reformi vodi u EU

Objavljeno 03.10.2014.

Han - Evropski parlamentIzabrani komesar za proširenje i istočno susedstvo Evropske unije Johanes Han 30. septembra je u Evropskom parlamentu (EP) izjavio da je za buduće članice ključan “kvalitet a ne brzina” promena. Ključno je da buduće članice dostignu merila pravne države, demokratije i temeljnih prava i ekonomije koje valjano deluju, rekao je Han obrazlažući budući rad u svojstvu komesara za proširenje. Han je rekao da ima povrenje u Srbiju. Naglasio je značaj medija za razvoj društva u skladu sa evropskim standardima.

Han je naglasio da “ima veliko poverenje u Srbiju” jer se nova sprska vlada veoma angažovala u dijalogu s Prištinom. “Uvereni smo”, dodao je, “da će kad na Kosovu bude stvorena delatna vlada, taj dijalog biti nastavljen na političkoj ravni”.

Tehnički pregovori traju, rekao je Han, ukazavši da je važan okvir za celokupno sređivanje odnosa i poglavlje 35 pregovora o članstvu Srbija-EU, koje obuhvata i odnose s Kosovom.

Izabrani komesar je poslanicima Spoljnopolitičkog odbora EP naveo da je bitno da u zemljama na putu u EU radi sposobna državna uprava.

On je takođe predočio da pravosuđe mora biti profesionalno i nezavisno, kao i da je diskriminacija neprihvatljiva. Prema njegovim rečima, to sve, i bitka protiv korupcije su osnovna polazišta “oko kojih neće biti nagodbe”.

Izabrani komesar za proširenje je podvukao da će EU uložiti velike napore za sređivanje ekonomija i posticanje privrednog rasta i konkurentnosti u zemljama na putu ka Uniji, uz valjano korišćenje pripremnog finansijskog IPA II fonda EU.

Han je ukazao da je tu od velike važnosti izgradnja i povezivanje transportnih i energetskih mreža u regionu.

On je naglasio da želi da radi sa građanskim društvom i podvukao da slobodni mediji moraju biti jedna od okosnica delujuće demokratije u zemljama koje streme članstvu u EU.

Han je rekao da će se snažno založiti da se pospeši regionalna saradnja i rešavanje sporova, predočivši da “partneri ne mogu napredovati ka EU ako najpre ne reše nasleđe prošlosti”.

“Sve nužne napore ćemo uložiti”, dodao je, “da stabilizujemo region, prevashodno podstičući dijalog Beograd-Priština”.

Usklađivanje u domenu spoljne politike važno

U raspravi je jedino slovenačka poslanica Tanja Fajon zapitala Hana kako će ubediti srpsku vladu da se priključi EU sankcijama protiv Rusije, koji je odgovorio da “to što se Srbija nije uskladila sa stavom Unije oko sankcija Rusiji predstavlja predmet rasprave”.

“Potrebno je tu izvesno vreme i ne može se doći preko noći do trajnog rešenja, mada je to pitanje kojim se bez sumnje mora pozabaviti srpska vlada, jer ako idemo ka članstvu, mora zemlja kandidat uputiti takođe izvestan broj znakova koji dokazuju da pregovori mogu brzo odmaći”, rekao je Johanes Han.

Han: Ne govorimo o članstvu Kosova u EU

Han je izjavio da će i sa članicama EU koje ne priznaju Kosovo razmotriti kako da se “savitljivije i bez teških prepreka” odvija približavanje Prištine Uniji. Ali je naglasio da u tom procesu “ne govorimo o članstvu Kosova u Evropskoj uniji”.

Han je to novinarima izjavio posle razgovora s poslanicima Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta o načinu i ciljevima svog rada kao komesara, istakavši u raspravi da je “pokrenut zamah za koji verujem da neće biti zakočen od pet zemalja EU koje ne priznaju Kosovo”.

“Smatram, štaviše, da je tu došlo do određenog kretanja i ja ću učiniti da se neke linije pomere”, dodao je izabrani evropski komesar za proširivanje i susedstvo EU.

Na pitanje da li će se prema Kosovu postaviti kao prema entitetima koji nisu suverene države, ili će nastojati da pet članica EU usmeri ka priznavanju Kosova, Han je uzvratio da će se raditi na daljoj stabilizaciji regiona i Kosova.

U tome mu je, dodao je, “potrebna podrška Evropskog parlamenta, susednih zemalja i članica EU, s ciljem da se vidi kako se situacija može popraviti, ali zasad ne govorimo o bilo kakvom članstvu, već o daljem poboljšanju stanja na Kosovu, ekonomski i kad je reč o uvreženju demokratije”.

Han je rekao da će posle izbora u Bosni i Hercegovini u novembru ići u tu zemlju da razgovara s vlastima i političkim prvacima o tome kako BiH više povezati s regionom i da se potvrdi da je Bosna deo Evrope i da su građani BiH takođe evropski građani.

Budući komesar za proširivanje je naglasio da će nastojati da ustanovi kako bi se sadašnji zastoj u približavanju Makedonije EU zbog spora oko imena s Atinom mogao otkloniti, napomenuvši da tu ima primedbi Grčke i Makedonije na stavove Skoplja.

Han je dodao i da to što Makedonija ima status kandidata od 2005-e godine, a nije dobila datum početka pregovora o članstvu u EU, nepovoljno utiče na raspoloženja građana prema Uniji i čini da vlasti u Skoplju nisu prilježne oko evropskih reformi.

Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]