Piše: Lidija Kuzmanov, analitičarka društvenog uticaja i savetnica menadžerke za finansije, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je pripremio novo, dopunjeno izdanje Indeksa društvenog razvoja gradova i opština. Indeks društvenog razvoja je kompozitni indeks koji omogućava poređenje postignutog nivoa društvenog razvoja među gradovima i opštinama Republike Srbije.
Indeks pruža mogućnost poređenja kvaliteta života u gradovima i opštinama, koji se može sortirati, u zavisnosti od ličnih prioriteta, prema šest oblasti: demografija, ekonomska aktivnost, obrazovanje, socijalna zaštita, zdravstvena zaštita, ostali pokazatelji kvaliteta života i društvene participacije. Indeks pokriva period od 2011. do 2016. godine i meri društveni razvoj na skali od 1 do 100, pri čemu veća vrednost indeksa znači i bolje uslove za život u određenoj jedinici lokalne samouprave.
Prema rezultatima Indeksa, nivo postignutog društvenog razvoja u Republici Srbiji se nije značajnije promenio u 2016. u odnosu na 2011. godinu. Demografska slika se nije značajnije menjala u proteklom periodu, te je nastavljen trend starenja stanovništva, uz povećanje indeksa zavisnosti stanovništva (mladi i stari) i posebno indeksa zavisnosti starih. Ekonomska aktivnost je pozitivno uticala na društveni razvoj u proteklom periodu uz rast zaposlenosti, smanjenje nezaposlenosti i nominalni rast prosečne neto zarade. U domenu obrazovanja, uz porast rashoda za obrazovanje po stanovniku, ostvaren je napredak na polju uključivanja dece uzrasta do 3 godine u jaslice, dok je udeo dece starosti od 3 godine do polaska u pripremni predškolski program gotovo nepromenjen. Zdravstvena zaštita je ostvarila napredak u pogledu produženog očekivanog trajanja života, dok je stopa vakcinacije dece u opadanju. Udeo korisnika novčane socijalne pomoći i dečijeg dodatka relativno je stabilan u celokupnom posmatranom periodu (2011–2016), dok su prosečne penzije ostvarile nominalni rast, a rashodi za socijalnu zaštitu po stanovniku nominalni pad. Ostali pokazatelji kvaliteta života i društvene participacije ukazuju na poboljšanje položaja žena u političkom životu, uz blagi porast apstinencije na izborima.
U cilju daljeg unapređivanja nivoa društvenog razvoja na lokalnom nivou, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva je u okviru skupa pod nazivom „Kreiranje javnih politika na lokalnom nivou zasnovanih na podacima“, koji se održao u četvrtak, 13. decembra 2018. godine, pored predstavljanja Indeksa društvenog razvoja takođe najavio i drugi po redu program Lokalne inicijative za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva (LIP) – grant šema za lokalne samouprave.
Prva grant šema LIP Programa je sprovedena 2015/16. godine i u okviru nje je podržano 11 lokalnih inicijativa u pet tematskih oblasti, koje pokrivaju teritoriju 21 jedinice lokalne samouprave u tri regiona u Srbiji – Južna i Istočna Srbija, Šumadija i Zapadna Srbija i Vojvodina.
LIP Program 2019/2020. godine će pružiti priliku lokalnim samoupravama da sprovedu svoje projektne ideje/incijative, u partnerstvu sa organizacijama civilnog društva, na temu: Lokalni mehanizmi za socijalnu inkluziju kroz intersektorske politike društvenog razvoja. Javni poziv za podnošenje predloga projekata će biti objavljen krajem januara 2019. godine.
(Tekst je izvorno objavljen kao Uvodnik 54. Biltena o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva.)
Napiši komentar