Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije pripremio je novo, dopunjeno izdanje Indeksa društvenog razvoja gradova i opština. Nakon unošenja dopuna za 2018. godinu, Indeks je dostupan za osam godina (2011-2018), a zahvaljujući metodološkim dopunama i korekcijama tokom prethodnih godina, Indeks je stabilan i uporediv kroz vreme.
Indeks društvenog razvoja je kompozitni indeks koji omogućava poređenje postignutog nivoa društvenog razvoja gradova i opština u Republici Srbiji. Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva inicirao je izradu metodologije i aplikacije sa ciljem da ovakav alat učini dostupnim svim zainteresovanim korisnicima, od donosioca odluka i kreatora politika, do samostalnih istraživača/ica i analitičara/ki. Aplikacija omogućava predstavljanje rezultata na interaktivnoj mapi, kao i praćenje trenda društvenog razvoja na nivou lokalnih samouprava.
Indeks društvenog razvoja pruža mogućnost poređenja kvaliteta života među gradovima i opštinama, koji se može sortirati prema šest oblasti: demografija, ekonomska aktivnost, obrazovanje, socijalna zaštita, zdravstvena zaštita i ostali pokazatelji kvaliteta života i društvene participacije. Indeks uzima vrednosti od 1 do 100, pri čemu veća vrednost indeksa znači bolje uslove za život u određenoj jedinici lokalne samouprave. Indeks je nastao agregiranjem 30 indikatora u šest oblasti, uz prilagođavanje smera delovanja pojedinih indikatora. Drugim rečima, ukoliko određena pojava negativno utiče na kvalitet života, uzimana je njena recipročna vrednost. S obzirom da su korišćeni indikatori bili iskazani u različitim jedinicama mere, procesom normalizacije su svedeni na raspon od 1 do 100, kako bi se formirao jedinstven Indeks društvenog razvoja gradova i opština.
Indeks društvenog razvoja gradova i opština omogućava:
- održivo merenje postignutog nivoa društvenog razvoja gradova i opština i lako razumevanje podataka i rezultata;
- poređenje gradova i opština u Srbiji kroz prilagođen zbirni indikator kojim se meri kvalitet života;
- praćenje trendova društvenog razvoja na nivou lokalnih samouprava, kako za Indeks društvenog razvoja tako i za sve njegove domene;
- kreiranje javnih politika na osnovu podataka;
- donosiocima odluka na lokalnom nivou kreiranje politika/mera za unapređivanje kvaliteta života u lokalnoj zajednici;
- poređenje različitih prioritetnih oblasti u pogledu društvenog razvoja;
- građankama i građanima, predstavnicima/ama državnih institucija, organizacijama civilnog društva, istraživačima/icama, akademskoj zajednici da sagledaju sve aspekte kvaliteta života u gradovima i opštinama u Republici Srbiji.
Indeks pokriva period od 2011. do 2018. godine i sve gradove i opštine u Republici Srbiji*. Aplikacija pruža mogućnost izbora indikatora i godine koji se prikazuju na grafikonu ili mapi. Takođe, aplikacija Indeksa društvenog razvoja optimizovana je za upotrebu na svim modernim pretraživačima, kao i prenosivim uređajima (pametnim telefonima i tabletima) nezavisno od operativnog sistema koji koriste. Web aplikacija je optimizovana da radi i na najsporijim internet konekcijama, što je čini dostupnom širokom auditorijumu.
Kliknite da pristupite Indeksu društvenog razvoja gradova i opština.
Preuzmite brošuru „Indeks društvenog razvoja gradova i opština u Republici Srbiji” (.pdf).
——-
* Republički zavod za statistiku od 1999. godine ne raspolaže podacima za AP Kosovo i Metohija, tako da opštine i gradovi sa teritorije AP Kosovo i Metohija nisu uključene u Indeks društvenog razvoja gradova i opština.
Napiši komentar