Izrada zakona o ulaganjima, kojim će biti izjednačeni domaći i strani investitori, u završnoj je fazi, izjavio je 10. juna državni sekretar u Ministarstvu privrede Srbije Miloš Petrović. Zakonom je predviđeno formiranje investicionih kancelarija na lokalnom nivou. Te kancelarije će omogućiti gradovima i opštinama da sarađuju na privlačenju i realizaciji investicija. Zakonom je predviđena i integracija agencije SIEPA i Nacionalne agencija za regionalni razvoj u razvojnu agenciju čiji će ekonomski savet biti krovna institucija. Na skupu je ponovo istaknut značaj lokalnih samouprava u približavanju Srbije EU, s ozbirom da će se najveći deo propisa u tom procesu primenjivati u lokalnim samoupravama.
“Mi smo sada u završnom delu izrade zakona o ulaganjima kojim smo izjednačili domaćeg i stranog investitora. Za nas je investitor investitor, ne poznajemo da li je novac od stranog ulagača ili domaćeg”, rekao je Petrović na konferenciji “Gradovi i opštine – pokretači ekonomskog razvoja” koju je organizovala Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).
Konferencija je održana u okviru programa podrške lokalnim samoupravama u procesu evropskih integracija koji je podržala švedska vlada.
Kako je istakao Petrović, novim zakonom o ulaganjima formiraju se investicione kancelarije na lokalnom nivou zahvaljujući kojima će i gradovi i opštne moći da sarađuju na privlačenju i realizaciji investicija.
“Zakonom o ulaganjima gasimo sve ono što je bilo bolesno, što je pokazalo loš rezultat. SIEPA i Nacionalna agencija za regionalni razvoj će se integirasati u razvojnu agenciju koja će kao novo zdravo telo imati ekonomski savet koji će biti krovna institucija, a vi ćete imati investicione kancelarije i kao gradonačelnici ćete imati nekog ko bi kreirao proces investicija”, rekao je on.
Petrović je pozvao lokalne samouprave da tešnje sarađuju sa Ministarstvom privrede i da daju predloge i potrebne informacije kako bi investicije bile najefikasnije realizovane, jer, kako je istakao, samo zajedničkim radom se može ostvariti željeni ekonomski rast.
“Svi zajedno moramo biti brži ako mislimo da ostvarimo ekonomski rast koji želimo. Moramo da bolje sarađujemo, da lokalne samouprave daju ideje kako da se popravi poslovna klima, da prenose pravu informaciju. Vi na lokalnom nivou možete reći šta su uska grla, gde su kritične tačke, da vidimo kako zajedno da to rešavamo”, rekao je državni sekretar u Ministarstvu privrede Miloš Petrović.
Pomoćnik ministra državne uprave i lokalne samouprave Srbije Saša Mogić je rekao da će izmenama zakona o lokalnim samoupravama biti istaknut značaj lokalnih samouprava u probližavanju Srbije Evropskoj uniji jer će najveći deo propisa u tom procesu biti primenjen u lokalnim samoupravama.
On je istakao da država regulativu prilagođava kako bi gradovima i opštimama omogućila da poboljšaju poslovnu klimu i lakše privlače investicije. Mnogi propisi su, istakao je, doneti i promenjeni kako bi pojačali ulogu lokalne samouprave kod privlačenja investicija.
Mogić je dodao da će lokalne samouprave, kako bi smanjile troškove svog rada i poboljšale uslove poslovanja, morati da određen deo poslova povere privatnim firmama, kroz javno-privatno partnerstvo ili angažovanjem privatnih kompanija.
Sekretar Odbora SKGO za ekonomski razvoj Slađana Grujić rekla je da SKGO ovom konferencijom želi da preko panela na temu saradnje javnog i privatnog sektora i privlačenja investicija dođe do nekih novih predloga i aktivnosti koje direktno utiču na upapređenje lokalnog razvoja.
Ona je istakla da je tokom četvorogodišnjeg programa “Podrška lokalnim samoupravama u Srbji u procesu evropskih integracija” na poboljšanju lokalne klime rađeno sa pet lokalnih samouprava, gradovima Zrenjaninom i Nišom i opštinama Vrbas, Topola i Gornji Milanovac.
“Na poboljšanju lokalne klime radili smo sa pet lokalnih samouprava na uspostavljanu poslovnih saveta, saradnji javnog i privatnog sektora, koja još nije na nivou na kom bi trebalo da bude, i mislim da možemo dosta da pospešimo tu saradnju i sada i u narednoj fazi programa”, rekla je ona ističući da će Švedska nastaviti da podržava lokalne samopurave.
Grujićeva je napomenula da je četvorogodišnji program podrške lokalnim samoupravama u procesu evropskih interacija, a koji se uskoro završava, podržavao više oblasti, među kojima je i unapređenje poslovne klime na lokalnom nivou.
“Za četiri godine mnogo toga je urađeno na svim komponentama, i u oblasti zaštite životne sredine i rodne ravnopravnosti i evropskih integracija”, istakla je ona.
Savetnik u Švedskoj agenciji za međunarodnu saradnju Torgni Svenungson je istakao da će Švedska nastaviti da podržava Srbiju na putu ka EU sve dok ne postane članica, ističući značaj lokalne samouprave na tom putu.
On je rekao da Švedska od samog početka učestvuje u programu podrške lokalnim samoupravama u procesu evropskih integracija, koji će uskoro biti završen, ali je istakao da se sa SKGO razgovara o nastavku tog programa krajem ove godine.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Napiši komentar