Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i tim Svetske banke koji se bavi globalnom praksom u oblasti siromaštva zajednički su izradili izveštaj “Mogućnost pristupa ekonomskim šansama u Srbiji za žene”.
Više od deset godina Srbija radi i postiže napredak u izgradnji institucionalne infrastrukture za rodnu ravnopravnost, ali i pored toga ukupne ekonomske šanse koje se pružaju ženama u Srbiji i dalje nisu na onom nivou kao one koje se pružaju muškarcima. U proseku, za isti posao (u pogledu obrazovnog nivoa i vrste posla koji se obavlja), žene zarađuju 86% od plate koju zarađuju njihove kolege muškarci. Na tržištu rada žene koje imaju isti radni profil kao i muškarci imaju slične šanse za zaposlenje; međutim, one se susreću sa brojnim preprekama da uopšte uđu na tržište rada. Indeks rodne ravnopravnosti naglašava da oblasti u kojima je potrebno uložiti dodatne napore radi postizanja napretka jesu oblast rada i zapošljavanja, pristup finansijskim resursima i socijalnim aktivnostima (domen vremena).
Izveštaj “Mogućnost pristupa ekonomskim šansama u Srbiji za žene“ pre svega je usmeren na to da se bolje razumeju faktori koji utiču na ekonomske šanse koje se pružaju ženama, a to je oblast u kojoj u velikoj meri vlada neravnopravnost. Publikacija se bavi mogućnostima žena da se ostvare i ojačaju u veoma važnim segmentima života, kao što su obrazovanje i zdravlje, i da učestvuju na tržištu rada i obezbede sebi pristup zaposlenju. Prilikom pregleda institucija i mera politike koje su relevantne za rodnu ravnopravnost u sklopu dobijanja ekonomskih šansi u Srbiji, namera je bila da se ukaže na ono što treba unaprediti na polju mera politike i programa koji će ohrabriti učešće žena na radnom mestu i na taj način, uopšteno gledano, ekonomiju učiniti produktivnijom. Analiza se uglavnom oslanja na korišćenje novog skupa podataka za Srbiju, tačnije na Anketu o prihodima i uslovima života (SILC), kao i na podatke iz Ankete o radnoj snazi.
Kliknite da preuzmete izveštaj “Mogućnost pristupa ekonomskim šansama u Srbiji za žene”.
Napiši komentar