Ambasada Francuske u Srbiji i Francuski institut u Srbiji nastavljaju svoju posvećenost promovisanju ravnopravnosti i objavljuju poziv za projekte „Borba protiv diskriminacije i za ravnopravnost polova“.
Cilj ovog konkursa jeste pružanje podrške akterima civilnog društva u Srbiji (udruženja, think tanks) u projektima namenjenim podizanju svesti populacije i to naročito mladih (mlađih od 30 godina), organizovanju obuka i jačanju kapaciteta aktera na lokalnom nivou, posebno u pripremi projekata, u sledećim oblastima:
- Jednakost između žena i muškaraca (borba protiv rodno zasnovanog nasilja, seksualnih stereotipa, ekonomsko jačanje žena, naročito u ruralnim područjima, informativne kampanje…),
- Borba protiv diskriminacije (u prvom redu diskriminacije prema osobama koje žive sa HIV-om, diskriminacije pripadnika LGBTI populacije i/ili hendikepiranih osoba, bez isključivanja određene grupe).
Promovisanje francuske ili frankofone ekspertize, kao i učešće francuskih stručnjaka, neće biti odlučujući uslov za selekciju projekata, ali će imati značaja u oceni predloženih projekata.
Koje organizacije se mogu prijaviti na konkurs
U konkursu mogu učestvovati udruženja čije je sedište u Srbiji. Nosioci projekta moraju obavezno imati svoje sedište na teritoriji Srbije i biti zvanično registrovani.
Uslovi za prijavljivanje na konkurs
Predmet projekta:
- Aktivnosti namenjene podizanju svesti i boljoj informisanosti o jednoj od navedenih tema;
- Aktivnosti koje se tiču obuke/evaluacije i jačanja kapaciteta aktera na lokalnom nivou u vezi sa jednom od navedenih tema;
- Projekti valorizacije jedne od identifikovanih tematika: video snimci, konkursi, posete na lokalnom nivou, posteri.
Kriterijumi za prihvatanje ili odbacivanje projekta:
- Subvencija se dodeljuje za konkretni projekat, a ne na uopšteni zahtev. Subvencija nije namenjena za troškove funkcionisanja udruženja.
- Mogu konkurisati samo projekti koji nisu započeti pre datuma podnošenja kandidature.
- Projekat treba da:
- navede postojanje jednog ili više partnera,
- bude podnet putem mejla ili poštom, na srpskom i obavezno na francuskom ili engleskom jeziku,
- obrazloži zbog čega je projekat interesantan, uz precizno objašnjavanje koji je operativni modus izabran od strane udruženja, kako bi se odgovorilo na striktne kriterijume socijalne inkluzije, jednakosti između žena i muškaraca i zaštite životne sredine (ograničavanje upotrebe sredstava za komunikaciju izrađenih od plastike, upotreba recikliranog papira…) uz istovremeno ohrabrivanje učešća mladih.
Konkurs nije namenjen za:
- zahteve za studentske stipendije, stažiranje u inostranstvu, međunarodnu razmenu mladih,
- projekte sa političkim ili religioznim sadržajem.
Rok za prijavljivanje traje do 31. maja 2019. u ponoć, a više o propozicijama poziva, načinu prijavljivanja i potrebnoj dokumentaciji potražite u tekstu Javnog poziva (.pdf).
Izvor: www.institutfrancais.rs
Napiši komentar