Srbija je u proteklih godinu dana malo nazadovala po rodnoj ravnopravnosti i spustila se za tri mesta, na 48. poziciju među 144 zemlje, objavio je Svetski ekonomski forum (SEF). U svetu je rodno najravnopravnija zemlja osmu uzastopnu godinu Island a najneravnopravniji je ponovo Jemen, pokazao je Forumov Globalni indeks rodne ravnopravnosti za 2016.
Po kriterijumu ekonomske ravnopravnosti žena i muškaraca Srbija je na 70. mestu u svetu, po ravnopravnosti u oblasti zdravlja je 76. a u domenu obrazovanja 49, dok je po zastupljenosti žena u politici 42.
U 2015. godini Srbija je po indeksu rodne ravnopravnosti bila na 45. mestu među 145 zemalja a u 2014. godini 54. među 142 zemlje.
Jaz u rodnoj ravnopravnosti u Srbiji manji je nego u zemljama iz okruženja i Albanija je 62. na globalnoj listi, Hrvatska 68, Makedonija 73, Bosna i Hercegovina 83, a Crna Gora 89.
Listu rodno najravnopravnijih zemalja predvodi Island, druga je Finska koja je preuzela to mesto Norveškoj, Švedska je četvrta, a peta je Ruanda.
Irska je šesta u svetu po rodnoj ravnopravnosti, Filipini su sedmi, Slovenija osma, Novi Zeland deveti, a Švajcarska je ispala iz deset vodećih i ustupila mesto Nikaragvi.
Zemlje zapadne Evrope, uključujući tri najveće ekonomije – Francusku (17.), Nemačku (13.) i Britaniju (20.), drže 11 od 20 vodećih pozicija na listi.
Neke zemlje tog regiona treba još dosta da urade da unaprede rodnu ravnopravnost – Italija je pala za devet mesta, na 50, a Grčka za pet, na 92. poziciju globalne liste.
Ipak je zapadna Evropa zatvorila 75% rodnog jaza, više od drugih regiona, i, ako nastavi ovim tempom, ukloniće jaz u ekonomskoj rodnoj ravnopravnosti za 47 godina.
Relativno mali jaz u rodnoj ravnopravnosti beleži se u regionu istočne Evrope i centralne Azije gde su četiri zemlje među prvih 25 – Slovenija (8.), Letonija (18.), Estonija (22.) i Litvanija (25.).
SAD su od prošle godine pale za 17 mesta i sada su 45. dok je od zemalja BRIKS najbolje plasirana po rodnoj ravnopravnosti Južna Afrika (15.), Rusija je 75, Brazil 79, Indija 87. a Kina 99.
Forum navodi da je cilj globalnog izveštaja o rodnoj ravnopravnosti da pokaže da li zemlje svoje resurse i prilike distribuišu jednako muškarcima i ženama. Za izveštaj se meri jaz u rodnoj nejednakosti u četiri kategorije sa brojnim kriterijumima.
Izvor: EurActiv.rs
Napiši komentar