Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić-Dejanović i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež 7. februara su potpisali Sporazum o saradnji na polju sprovođenja zajedničkih aktivnosti u cilju pronalaženja mera za postizanje usklađivanja rada i roditeljstva.
Đukić-Dejanović je nakon potpisivanja ovog dokumenta u prostorijama Privredne komore Srbije upozorila na to da naša zemlja zbog negativnog prirodnog priraštaja svake godine izgubi gradić od približno 36.000 stanovnika.
Od 4.709 naselja u Srbiji nestaje njih 1.200, dok je 50 potpuno praznih, navela je ona i dodala da je rast stanovništva u 2015. godini zabeležen samo u sedam gradova i tri opštine.
Od sredine prošlog veka, kako je istakla, demografski indikatori su veoma negativni i to za posledicu ima staro stanovništvo i depopulaciona područja u Srbiji, što neminovno vodi slabljenju radne snage.
Đukić-Dejanović je podsetila na to da je 2008. godine donet dokument za podsticanje natalitetne politike, čiji je krajnji cilj bio usklađivanje rada i roditeljstva.
Prema njenim rečima, potpisivanjem pomenutog dokumenta sa predstavnicima Privredne komore Srbije napravljen je prvi formalni korak u ostvarivanju tog cilja, odnosno popravljanju radne efikasnosti i roditeljske funkcije istovremeno.
– Nastojaćemo da zakonsku regulativu počnemo da primenjujemo intenzivnije u različitim privrednim subjektima kako bi roditelj bio zadovoljniji i efikasniji u procesu rada, objasnila je ona.
Ovim sporazumom je, kako je precizirala, dogovoreno da se sprovede istraživanje kojim će biti obuhvaćeno 5.000 zaposlenih, a koji će dati sugestije kako oni vide mogućnost usklađivanja rada i roditeljstva.
Čadež je podvukao da to što je u Srbiji sve manje stanovništva nije samo demografski, sociološki i socijalni problem, već ekonomsko pitanje.
On je ponovio da je naša zemlja sve starija, da je stanovništvo starije od 40 godina i samim tim sve manje sposobno da privređuje, istakavši da je namera da se utvrdi stanje na terenu i da se vidi da li je moguće primeniti mere kojima bi se bolje uskladilo roditeljstvo i rad.
Cilj poslodavca je da ima zadovoljnog radnika, koji dobro obavlja svoj posao i zna da nema konflikt u ulozi zaposlenog i roditelja.
– Istraživanje je samo prvi deo našeg zajedničkog zadatka, dok je drugi sprovođenje niza mera sa kompanijama kako bi se te stvari poboljšale, naveo je Čadež.
– Ovaj problem nije nacionalni, već je univerzalan i sa njim se suočavaju sve zemlje u Evropi, ukazao je on i dodao da su pojedine zemlje u regionu posao i roditeljstvo dobro uskladile, poput Slovenije i Hrvatske.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar