Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Lideri EU podržali pomoć Srbiji, BiH i Hrvatskoj za poplave

Objavljeno 29.05.2014.

Lideri Evropske unije su 27. maja uveče u Briselu izrazili solidarnost s narodima Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske koji su pretrpeli najteže poplave nakon više od veka, i naveli da EU pruža pomoć i da će procenjivati dalje potrebe. To je na završetku zasedanja šefova država ili vlada EU rekao predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej koji je dodao da Evropska komisija radi na tome kako da se pomogne ugroženim područjima. U Briselu je 27. maja saopšteno da je Evropska komisija uputila pomoć od 65 miliona evra za otklanjanje posledica poplava u Srbiji i BiH, od kojih je veći deo namenjen kratkoročnoj i srednjoročnoj obnovi a deo najnužnijoj pomoći najugroženijem stanovništvu.

Van Rompej je nakon sastanka rekao da su lideri Unije “razmotrili situacija s poplavama na Balkanu, a da Evropska komisija snažno radi na usaglašenom pristupu tome kako da se opipljivo iskaže solidarnost”.

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo je takođe izjavio da je “na molbu vlada Srbije i Bosne i Hercegovine, EU odmah aktivirala mehanizam civilne zaštite za pružanja pomoći i Koordinacioni centar Evropske komisije za vanredne situacije je obezbedio brzo upućivanje ekipa za spasavanje zemalja-članica EU, kao i opreme, uz usaglašenu pomoć na terenu”.

Uz tu hitnu pomoć, EU takođe može pružiti podršku iz svog Fonda solidarnosti i, s tim u vezi, Srbiji će to biti pruženo kao da je zemlja članica Unije, naglasio je Barozo. On je rekao da sad vlasti Srbije treba da ponesu procene štete i da će pomoć biti brzo obezbeđena, da će biti brzo odgovoreno na potrebe.

Lideri EU su 27. maja uveče u Briselu razmotrili šta dalje Unija mora činiti na temelju ishoda izbora za Evropski parlament. Oni su se saglasili da Unija koja izlazi iz krize mora imati pozitivan, budućnosti okrenut program ekonomskog rasta, konkurentnosti i zapošljavanja.

Šefovi država ili vlada EU su takođe okvirno razmotrili i pitanje izbora novog predsednika Evropske komisije, ali na zasedanju nije bilo reči o kandidatima za čelnika Evropske komisije.

Pomoć od 65 miliona evra za obnovu i hitne potrebe

Evropska komisija je uputila pomoć od 65 miliona evra za otklanjanje posledica poplava u Srbiji i Bosni i Hercegovini, a od toga je tri miliona evra izdvojeno za najnužnije potrebe najugroženijeg stanovništva. Kako je 27. maja saopšteno u Briselu, ta pomoć se upućuje pošto je Komisija već prethodno uputila hitnu humanitarnu pomoć za poplavljena područja u Srbiji i Bosni.

Svota od 62 miliona evra je namenjena za kratkoročnu i srednjoročnu obnovu i to su sredstva iz prethodnog EU IPA programa za pripremu zemalja na putu ka članstvu, odnosno priduživanju s EU.

Evropska komisija tri miliona evra najpreče pomoći šalje za hranu, zdravstvo, sanitarne potrebe, prvu pomoć i zbrinjavanje ugroženog stanovništva. Prvenstvo pri tome se daje snabdevanju zdravom vodom, ćebadima, dušecima, krevetima, posteljinom, kao i postrojenjima za uklanjanje vode i obnovu oštećenih kuća i stanova.

Ta sredstva će biti upućena preko Crvenog krsta/Crvenog polumeseca i drugih njihovih partnerskih organizacija na terenu.

Sredstva od 62 miliona evra će biti dostavljena do kraja juna i namenjena su obnovi javne infrastrukture, kao što su škole i službe za zdravstvenu zaštitu, a takođe za osnovnu opremu preduzeća i poljoprivrednih poseda da bi se ponovo pokrenule njihove delatnosti.

Pored toga, navodi u saopštenju Evropska komisija, iz IPA programa će biti dato i dva miliona evra za pribavljanje modularnih vozila za reagovanje u slučaju poplava, u okviru EU mehanizma civilne zaštite.

Komisija u Briselu ističe da je “Evropska unija rešena da i dalje srednjoročno i dugoročno daje pomoć i u sklopu novih sredstava u IPA fondu koji će biti dostupan za razdoblje 2014-2020 godine”.

“Tačna namena i svota će idućih nedelja biti utvrđena na osnovu sveukupne procene potreba, tako da sredstva budu za obe zemlje raspoloživa tokom leta”, dodaje se u saopštenju.

“Evropska komisija”, kako je naglašeno, “zajedno dela sa dve ugrožene zemlje i u tesnoj saradnji s međunarodnim finansijskim institucijama s ciljem da procene tačne potrebe i utvrde najbolji instrumenti i finansijska podrška”.

“Na toj osnovi će EU izdvojiti dodatna sredstva iz IPA fonda da bi pomogla obnovu infrastrukture, poboljšala regulisanje rečnih tokova i sprečavanje opasnosti od poplava, uključujući regionalne okvire”, navodi se u saooštenju.

“To će pomoći da se bolje predupredi i smanji opasnost, kao i poboljšaju mehanizmi civilne zaštite u slučaju elementarnih katastrofa”, kaže se u saopštenju Evropske komisije.

Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]