Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Lokalne zajednice u borbi protiv trgovine ljudima u Nišu

Objavljeno 24.10.2013.

Konferencija "Lokalne zajednice u borbi protiv trgovine ljudima" u NišuPovodom obeležavanja  Svetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, a u okviru projekta “Lokalne zajednice u borbi protiv trgovine ljudima” koji OCD Atina implementira uz podršku Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, u Skupštini grada Niša su se 18. oktobra 2013. godine okupili svi zainteresovani akteri koji ulažu svoje napore u borbi protiv trgovine ljudima.

Otvorivši konferenciju, Ministarka zdravlja, g-đa Slavica Đukić Dejanović  istakla je da žrtva trgovine ljudima može biti svako, kao i da fenomen trgovine ljudima zadire u našu bezbednost. Tokom  2012. godine  registrovano je 79 žrtava trgovine ljudima , a tokom 2013. godine otkriveno je 66 žrtava.

“Ova konferencija je istorijska jer se obeležava u skupštini grada na lokalnom nivou,  i važno je što će grad Niš učiniti sve da to trgovine ljudima ne dođe, a ako ipak dođe – učiniće sve da zaštiti žrtvu. Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i Kancelarija za saradnju sa organizacijama civilnog društva, ispred Vlade Republike Srbije,  podržale su projekat organizacije civilnog društva Atina ‘Lokalne zajednice u borbi protiv trgovine ljudima’ jer smatraju da je važan. Ključnu ulogu u ovoj borbi imaju Centri za socijalan rad, škole, Zdravstvene ustanove, Nacionalne službe za zapošljavanje, Crveni Krst, Kancelarije za mlade i oni koji se zaista zalažu u ovoj borbi su neizostavne Organizacije civilnog društva, kao i druge institucije i partneri.” Ministarka je takođe uputila čestitke gradu Nišu u nameri da usvoji Deklaraciju o borbi protiv svih oblika trgovine ljudima i iskazala nadanje se da će primer grada Niša slediti mnogi gradovi u Srbiji.

Zamenik gradonačelinka Niša Ljubivoje Slavković naglasio je činjenicu da to što se ova konferencija održava u gradu Nišu svedoči o rešenosti grada da se bori sa ovim problemom. Niš će na prvoj zajedničkoj sednici usvojiti Deklaraciju o borbi protiv svih oblika trgovine ljudima, čiji je tekst na ovoj konferenciji bio predstavljen.

Direktorka Organizacije civilnog društva Atina Marijana Savić istakla je da su većinom žrtve trgovine ljudima žene od kojih je preko 50% dece. Potrebno je raditi na prevenciji trgovine ljudima, a najbolji način za to jeste povratak dece u školski sistem i bezbedan povratak u zemlju, podrška zapošljavanju, kao i podrška porodici u cilju sprečavanja sekundarne viktimizacije. Oko svake žrtve potrebno je kreirati mrežu podrške. Do sada je mnogo toga urađeno, doneti su Zakon o sociajlnoj zaštiti i Zakon o osiguranju, a i na tragu smo usvajanja nove Nаciоnаlnе strаtеgiје prеvеnciје i suzbiјаnjа trgоvinе lјudimа i zаštitе žrtаvа u Rеpublici Srbiјi zа pеriоd 2013-2018. gоdinе i Akciоnоg plаnа zа pеriоd 2013-2014. gоdinе. Ali to nije kraj i pred nama je još mnogo toga: jačanje multisektorske saradnje, priprema dugoročnog plana prevencije, obezbeđivanje sigurnog smeštaja za žrtve trgovine ljudima, kao i ojačana institucionalna saradnja i saradnja sa organizacijama civilnog društva. Ono čime OCD Atina može da se pohvali jeste činjenica da je 45 žrtava zahvaljujući lokalnim mrežama podrške dobilo neki vid podrške, a više od 25 aktivnosti je organizovano u cilju osvešćivanja javnosti. Važno je da se na ovome ne završi, već da lokalne samouprave revidiraju svoje Lokalne akcione planove i svoj budžet kojim bi mogli da planiraju sredstva za žrtve trgovine ljudima, kao i da nastave da se bave borbom protiv trgovine ljudima.

 

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]