Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Međunarodni dan borbe protiv genitalnog sakaćenja

Objavljeno 06.02.2015.

zero_toleranceVisoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost/potpredsednica Komisije, Federika Mogerini, komesarka za pravosuđe, pitanja potrošača i rodnu jednakost, Vera Jurova i komesar za međunarodnu pomoć i razvoj, Neven Mimica, izdali su zajedničko saopštenje povodom Međunarodnog dana borbe protiv genitalnog sakaćenja žena, 6. februara:

“Na današnji dan, kao i tokom cele godine, udružujemo snage kako bismo rekli: nema tolerancije za polno sakaćenje žena u Evropi i svetu.

Kao i druge štetne prakse, polno sakaćenje žena drži žene i devojke zarobljenim u vrednosnom sistemu koji istovremeno neguje nejednakost i poguban je za društvo u celini. Procene pokazuju da žrtve ove prakse dostižu cifru od čak 125 miliona u svetu odnosno 500.000 u EU. Ova praksa ima dalekosežne posledice po zdravlje i dobrobit, a može izazvati čak i smrt.

Posvećeni smo stalnoj borbi okončanja ove prakse koja krši ljudska i prava deteta. Oštro osuđujemo svaki vid nasilja nad ženama i devojčicama: običaji, tradicija, privatnost, religija kao ni takozvana čast ne smeju biti izgovor za bilo koji vid nasilja nad ženama i devojčicama, niti pak države smeju bilo šta od navedenog da koriste kao izgovor kako bi izbegle svoje obaveze i sprečile nasilje nad ženama odnosno krivično gonile počinitelje.

EU, u okviru globalne strategije unapređenja jednakosti polova, na više frontova vodi borbu protiv ovakve prakse. Komisija podržava rad NVO na najnižem nivou, odnosno u središtu zajednica koje obavljaju ovakve prakse, saradnjom sa ženama, devojčicama, muškarcima, dečacima i verskim vođama. Kao dodatak tekućem finansiranju napora na nivou država članica, kao i na terenu, već ove godine će na raspolaganje biti stavljeno dodatnih 4,5 miliona evra u cilju podrške projektima koji se zalažu za sprečavanje i borbu protiv štetnih praksi širom EU.

Takođe radimo na stvaranju internet platforme na temu ženskog polnog sakaćenja namenjenu profesionalcima budući da su oni prvi koji stupaju u kontakt sa žrtvama i devojčicama koje su izložene ovakvim rizicima. Želimo da delujemo na prvoj liniji kontakta; ovo uključuje medicinske sestre, sudije, službenike koji se bave pitanjima azila, nastavnike, lekare i policijske službenike, te da ih podržimo i pomognemo okončanje ove prakse.

EU podstiče države širom sveta da zabranjuju, izriču kazne i preduzmu odgovarajuće mere koje će voditi do promene društvenih normi koje podstiču polno sakaćenje žena, tako što će ova pitanja tretirati kao prioritete u programima koji se tiču političkih i dijaloga na temu ljudskih prava sa EU i relevantnim partnerskim zemljama. EU podržava unapređenje nacionalnih zakonskih propisa o polnom sakaćenju žena, podizanju svesti, edukaciji na temu rodne i polne jednakosti, te rad organizacija na lokalnom nivou.

Ovo, na primer, obuhvata podršku zalaganjima civilnog društva za povećanim pristupom pravosudnom sistemu među ženama i smanjenju broja žrtava ove prakse u Liberiji. U Gvineji Bisao, napori se ogledaju u uspostavljanju okruženja koje štiti prava žena, zalaganjima za ukidanjem ovih praksi i pružanjem podrške žrtvama. Slične akcije su podržane i u nizu drugih zemalja poput Malija, Ugande, Sijere Leone, Egipta, Mauritanije, Džibutija, Jemena, Senegala, Benina i Togoa.

U saradnji sa Evropskim institutom za rodnu jednakost ćemo nastaviti da radimo na poboljšanju prikupljanja podataka i na unapređenju znanja o polnom sakaćenju žena. Nastavljavamo i saradnju sa ekspertima koji su neposredno angažovani na eliminisanju ovih praksi na nacionalnom, akademskom i nivou zajednice. Cilj koji želimo da postignemo jeste da više nijedna žena niti devojčica ne mora da se podvrgne polnom sakaćenju. Pozdravljamo nedavno stupanje na snagu Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv porodičnog i nasilja nad ženama koja predstavlja dragoceni okvir za delotvornu borbu protiv nasilja nad ženama i devojčicama, kao i borbu protiv polnog sakaćenja, na nacionalnom i na nivou Evrope.

EU je i dalje u potpunosti posvećena borbi protiv svih oblika nasilja koji se zasnivaju na rodu, u okviru EU i šire. Nastavljamo zajedničke napore za zabranu polnog sakaćenja žena u EU i izvan nje, kao i naše napore da ostvarimo rodnu jednakost.”

Izvor: europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]