Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Nalazi analize podataka o zaradama žena i muškaraca: zaposlene žene kvalifikovanije, ali zarađuju manje od muškaraca

Objavljeno 21.02.2013.

Jednakost polovaU petak, 22. februara 2013., u 11h u prostorijama hotela Metropol u Beogradu, biće predstavljeni nalazi istraživačkog projekta ”Jaz u zaradama između žena i muškaraca”. Pored dvoje autora ove analize, Sonje Avlijaš i Marka Vladisavljevića, istraživača pri Fondaciji za razvoj ekonomske nauke (FREN) iz Beograda, na predstavljanju će govoriti i Asja Varbanova, šefica kancelarije UN Women u Srbiji, kao i dr Marija Babović, predsednica organizacije SeConS i vanredna profesorka na Odeljenju za sociologiju Filozofskog fakulteta, koja će se osvrnuti na nove podatke o razlikama u zaradama žena i muškaraca i njihov značaj za donosioce odluka.

Analizom podataka koji se prikupljaju putem redovnog istraživanja Ankete o radnoj snazi, utvrđeno je da su zaposlene žene u Srbiji kvalifikovanije, ali da i pored toga zarađuju manje od muškaraca (na svakih 100 dinara koje zaradi prosečan zaposleni muškarac, prosečna žena zaradi 96,7 dinara).

Autori analize zaključuju da je u Srbiji, kao i u Makedoniji i Crnoj Gori – analiza jaza u zaradama rađena je i za ove dve zemlje – prisutan trend suprotan onom koji se javlja u razvijenim zemljama. Naime, pošto su zaposlene žene kvalifikovanije, kada se jaz – koji u Srbiji iznosi 3,3% – koriguje, odnosno kada se uporede žene i muškarci sa istim osobinama vezanim za tržište rada, jaz se poveća – u Srbiji na 11%.

Korigovani jaz obično se tumači kao posledica diskriminacije, pogotovo one koje deluje tako da se ženama manje vrednuju isti nivo obrazovanja ili stepen kvalifikacija, ili se manje vrednuju zanimanja u kojima su one više zastupljene. Analizom je utvrđeno da se u Srbiji prisustvo korigovanog, stvarnog jaza u zaradama, ne može objasniti ovom vrstom diskriminacije, već da on postoji uglavnom usled razlika u vrednovanju takozvanih „neopažljivih” osobina, npr. ponašanja žena i muškaraca na tržištu rada, koje poslodavci nagrađuju kod muškaraca, odnosno ’kažnjavaju’ kod žena (npr. žene mogu biti manje fleksibilne u pogledu radnog vremena ili službenih putovanja zbog obaveza u porodici).

Zanimljivo je da je platni jaz izražen i u javnom sektoru (7,5%), ne samo u privatnom (11%); iako je najizraženiji jaz ipak onaj na vrhu distribucije zarada u privatnom sektoru, gde su zarade žena 14% niže od zarada muškaraca.

Ova analiza predstavlja prvu sveobuhvatnu, uporednu analizu rodnog jaza u zaradama, za period pre i posle svetske ekonomske krize u tri zemlje Zapadnog Balkana. Svi nalazi naći će se u zajedničkoj publikaciji koju će FREN objaviti u martu 2013. Izdavanje ove publikacije, kao i ceo istraživački projekat, podržala je Švajcarska agencija za razvoji i saradnju (SDC), preko Regionalnog programa podrške istraživanjima u oblasti društvenih nauka (RRPP), kojim koordiniše Univerzitet u Friburgu.

Novinari zainteresovani da prate ovaj događaj treba da dođu u petak, 22. februara 2013, u 11:00 časova, u hotel Metropol, Bulevar Kralja Terazije 3/I sprat. Za više informacija možete kontaktirati Aleksandra Radivojevića iz FREN-a na e-mail: office@fren.org.rs ili putem telefona: 011 3021 069.

FREN je jedan od vodećih ekonomskih istraživačkih centara u Srbiji, koji deluje pri Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

UN WOMEN, Agencija UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena, u okviru projekta “Unapređenje ekonomskih i socijalnih prava žena u Srbiji”, nastoji da doprinese iskorenjivanju rodno zasnovane diskriminacije na tržištu rada i radnom mestu, i integrisanju rodne perspektive u javne politike i budžetske procese, kako bi se obezbedila jednaka ekonomska i socijalna prava za žene u Srbiji.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]