Izveštaj „Nedostajući preduzetnici 2019“ se fokusira na inkluzivne preduzetničke politike. Ove politike imaju za cilj da dopru do ciljnih grupa (kao što su žene, migranti/kinje, mladi) za koje su izazovi koji se javljaju u procesu pokretanja i razvijanja biznisa veći nego što je to uobičajeno.
Pokretanje sopstvenog biznisa od strane pripadnika i pripadnica ovih grupa pomaže u otvaranju novih radnih mesta, boreći se protiv socijalne i finansijske isključenosti i istovremeno podstičući ekonomski rast. Ovaj Izveštaj pokazuje da se rodni jaz u preduzetništvu neznatno smanjio, dok je sada veća verovatnoća da će imigranti/kinje biti samozaposleni nego što je to bilo slučaj pre jedne decenije.
Izveštaj takođe otkriva da su ove ciljne grupe nedovoljno zastupljene među digitalnim preduzetnicima i to zbog nekoliko faktora kao što su nepostojanje uzora za digitalno preduzetništvo i nedostatak digitalnih veština. Izveštaj preporučuje da kreatori politika treba više da rade na prevazilaženju ovih digitalno-specifičnih barijera, u isto vreme baveći se rešavanjem tradicionalnih prepreka za pokretanje biznisa, uključujući izgradnju digitalnih i preduzetničkih veština i razvijanje jačih mreža.
Manje je verovatno da će preduzetnici/e iz ovih grupa upravljati brzorastućim preduzećima, zato što im nedostaju veštine, umreženost i pristup finansijskim resursima potrebnim za rast.
Međutim, takođe je manje verovatno da će oni pokazati motivaciju da razvijaju svoj biznis. Ambicije koje se odnose na rast zahtevaju obezbeđivanje inspirativnih uzora i većeg broja obuka na temu upravljanja poslovanjem.
Pristup finansijskim resursima potrebnim za rast preduzeća može se unaprediti pružanjem podrške namenskim mrežama „poslovnih anđela” i rešavanjem pitanja rodnih predrasuda u odlučivanju o rizičnom kapitalu.
Publikacija „Nedostajući preduzetnici 2019” deo je kontinuirane saradnje između OECD i Evropske komisije. Drugi rezultati ove saradnje, između ostalih, predstavljaju poslednja četiri izdanja izveštaja „Nedostajući preduzetnici” i jedanaest kratkih pregleda politika.
OECD i Evropska komisija su takođe pokrenuli onlajn alat za inkluzivno i socijalno preduzetništvo kako bi pomogli kreatorima politika u osmišljavanju i sprovođenju politika, strategija, inicijativa i programa.
Izveštaj „Nedostajući preduzetnici 2019” možete preuzeti ovde.
Izvor: ec.europa.eu
Napiši komentar