Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Obeležen Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije

Objavljeno 25.05.2015.

IDAHOT17. maja aktivisti i aktivistkinje u više od 130 zemalja obeležili/e su Međunarodni dan borbe protiv homofobije, transfobije i bifobije (International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia – IDAHOT). Ovaj dan se obeležava od 2004. sa ciljem da se skrene pažnja javnosti, medija i donosilaca odluka na nasilje i diskriminaciju sa kojima se suočavaju LGBTI osobe širom sveta, a 17. maj je izabran zato što je tog datuma 1990. godine Svetska zdravstvena organizacija ukinula klasifikaciju homoseksualnosti kao mentalnog poremećaja. Najveće institucije EU, kao što su Evropski parlament, Evropska komisija i Evropska služba za spoljne poslove, objavile su saopštenja povodom ovog dana.

U ime Evropske unije oglasila se visoka predstavnica Federika Mogerini, koja je u pisanom saopštenju istakla posvećenost EU odbacivanju diskriminacije svake vrste. „EU ovog dana stoji uz sve LGBTI ljude širom sveta u borbi da se okonča diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta. Sva ljudska bića su jednaka po dostojanstvu i treba da uživaju svoja prava. EU će nastaviti da zagovara mere borbe protiv diskriminacije i nasilja nad LGBTI osobama, kao i da aktivno promoviše njihova prava“, navodi se u saopštenju Mogerini, koje u celini možete pročitati ovde.

Ovim povodom se u ime EU javnosti obratila i komesarka za pravdu, potrošače i rodnu ravnopravnost Vera Jurova. Ona se u saopštenju obavezala na posvećenost donošenju anti-diskriminacionog zakona na nivou EU, uključujući diskriminaciju na osnovu seksualne orijentacije. „Svi smo rođeni sa jednakim pravima i dostojanstvom. Blisko sarađujem sa državama članicama kako bih pridobila njihovu podršku za Direktivu o jednakom tretmanu, koja će omogućiti dalju zaštitu od diskriminacije. Samo uklanjanjem diskriminacije možemo osigurati da svakom pojedincu/pojedinki bude pružena šansa za punu participaciju u društvenom i ekonomskom životu“, navodi se u saopštenju Jurove, koje u celini možete čitati ovde.

Na društvenoj mreži Tviter se ovim povodom oglasio i predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc, koji je napisao: „Još treba mnogo toga da se uradi kako bi se okončale diskriminacija i homofobija izvan i unutar EU. Ovo je kako politička tako i kulturna borba.“

Iako se kako na nivou EU tako i u pojedinačnim državama članicama vodi borba protiv diskriminacije nad LGBTI osobama, skorija istraživanja pokazuju je trenutno stanje daleko od povoljnog. Prošle godine je objavljen veliki izveštaj Agencije za fundamentalna prava o položaju LGBT osoba u EU, u kome se navodi da mnogi/e od njih žive u strahu od otkrivanja svog identiteta, trpe diskriminaciju pa i nasilje. Posebno zabrinjavajući su podaci iz ovog izveštaja o statusu trans osoba, gde se procenjuje da one trpe najveću diskriminaciju i zlostavljanje. Ovog meseca objavljena su i dva izveštaja o položaju interseksualnih osoba, koji pokazuju da su toj grupi uskraćena fundamentalna ljudska prava.

Izvor: Mreža za Evropski Ženski Lobi

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]