Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Objavljen Vodič za pristupačnu izbornu kampanju

Objavljeno 08.04.2016.

vodic_za_pristupacnu_izbornu_kampanjuU okviru projekta “Jačanje političkog učešća osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji” objavljen je Vodič za pristupačnu izbornu kampanju, namenjen političkim partijama u Republici Srbiji, kao i marketinškim agencijama koje sarađuju sa političkim partijama. Projekat sprovode Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije i Nacionalna organizacija osoba sa invaliditetom Srbije, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

Jedna od komponenti projekta odnosi se na unapređenje pristupačnosti izbornog procesa za OSI kroz aktivno učešće u reformi izbornog sitema i uspostavljanje saradnje sa političkim partijama, Republičkom izbornom komisijom, organizacijama civilnog društva i drugim telima koja razvijaju i sprovode mere koje doprinose pristupačnosti izbornog procesa. Kroz saradnju sa političkim partijama realizatori projekta žele da utiču na pristupačnost njihovih programa, dosledno uključivanje prioriteta invalidskog pokreta u Srbiji, uključivanje osoba sa invaliditetom u politički proces i veću pristupačnost predizbornih kampanja.

O Projektu

Cilj projekta “Jačanje političkog učešća osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji” je jačanje političkog učešća osoba sa invaliditetom u Srbiji unapređenjem njihovog uticaja na zakonodavni okvir i izborni proces, kako bi se i na taj način unapredila njihova ljudska prava i društvena uključenost.

Specifični ciljevi projekta:

  1. Senzibilizacija članova Parlamenta u pogledu ljudskih prava OSI, ponovno uspostavljanje parlamentarne Grupe za pitanja invalidnosti, ispitivanje mogućnosti za njeno institucionalizovanje i unapređenje učešća i uticaja OSI na reviziju i kreiranje novih zakona uz učešće organizacija OSi, kako na nivou Vlade tako i Skupštine.
  2. Unapređenje pristupačnosti izbornog procesa za osoba sa invaliditetom zajedničkim učešćem u reformi izbornog sistema i uspostavljanjem saradnje sa civilnim društvom, političkim partima i republičkom izbornom komisijom na razvoju mera kako bi se osigurala veća pristupačnost izbora.
  3. Promovisanja prava i političkog učešća OSI na lokalnom nivou uz podršku saradnji između organizacija OSI i lokalnih vlasti u pet opština u Srbiji (Novi Pazar, Prijepolje, Kladovo, Bor i Negotin).

Očekivani rezultati

  • Uspostavljena saradnja između organizacija OSI i članova Parlamenta radi razvoja i unapređenja invalidske politike i rad na novom zakonodavnom okviru koji se odnosi na obezbeđivanje ljudskih prava za OSI. Podneto najmanje 10 zakonodavnih inicijative, uključujući i onu o izbornoj reformi.
  • Bolja informisanost članova Parlamenta o ljudskim pravima OSI, njihovom obezbeđenju i ponovo uspostavljena parlamentarna Grupa o invalidskim pitanjima koja bi uključilo do 8% članova Parlamenta iz vladajućih i opozicionih partija.
  • Stvorene mere za obezbeđivanje veće pristupačnosti izbornog materijala i glasačkih mesta za osobe sa invaliditetom u saradnji sa organizacijama civilnog društva i Republičkom izbornom komisijom. Najmanje tri velike politička partije će raditi na izradi izbornog akcionog plana za pristupačne izbore.
  • Članovi parlamentarne Grupe za pitanja invalidnosti i Republička izborna komisija su informisani kako da unaprede političko učešće osoba sa invaliditetom uvidom u primere dobre prakse u ovoj oblasti.
  • Studijska poseta inostranstvu kako bi se na licu mesta upoznalo sa primerima pozitivne prakse za parlamentarnu Grupu za pitanja invalidnosti i pristupačne izbore za osobe sa invaliditetom, kako bi se poštovala njihova ljudska prava.
  • Jačanje zagovaračkih i lobi kapaciteta za 20 predstavnika organizacija OSI u pet gradova Srbije
  • Razvijena saradnja između organizacija OSI i lokalnih vlasti u Boru i Negotinu, potpisani Memorandumi o saradnji.
  • Izrada nacrta Akcionog plana u oblasti invalidnosti kako bi se sprovodio Memorandum o saradnji potpisan u Novom Pazaru, Prijepolju i Kladovu, između organizacija OSI i lokalnih vlasti.

Izvor: www.noois.rs

Obaveštenje Republičke izborne komisije na znakovnom jeziku

 

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]