Brošura pod nazivom „Škola za početnike” delo je grupe autorki (Melita Ranđelović, Dušanka Nigrenji, Jelena Dobranić, Aleksandra Radević), članica Kluba roditelja i nastavnika Beograd u okviru projekta Formiranje nacionalne asocijacije roditelja i nastavnika „Partnerski za obrazovanje”.
Kako čitati ovu brošuru?
Kvalitetna saradnja škole i porodice važan je faktor za stvaranje jednakopravnog, efikasnog, prihvatajućeg obrazovnog sistema u kome svi učesnici postižu svoje najbolje rezultate. Kontinuitet i doslednost u saradnji je problem sa kojim se sreću kako nastavnici/ce tako i roditelji/staratelji koji ovu saradnju često opisuju kao problematičnu.
Prava saradnja je relativno retka tokom osnovnog obrazovanja i na drugim nivoima školovanja. Roditelji/staratelji se ne osećaju dovoljno sigurno u svojoj ulozi u obrazovnom procesu jer nemaju dovoljno „energije, znanja ili vremena”. Nedostatak kvalitetne saradnje utiče na stvaranje manje podsticajne klime za razvoj i ostvarivanje punog potencijala deteta, što indirektno utiče na čitavu zajednicu.
Razgovori sa roditeljima/starateljima su pokazali da je prepreka za učestvovanje u obrazovanju nedostatak informacija o školskom sistemu, tj. načinima na koje roditelji/staratelji mogu aktivno da se uključe u život i rad škole kao i nedostatak adekvatnih pristupa i sadržaja koji bi uticali na motivaciju roditelja/staratelja na kvalitetnije učešće. Klub „Partnerski za obrazovanje” ima zadatak da osnaži i podstakne roditelje/staratelje kao i sve druge aktere u vaspitanju i obrazovanju u cilju formiranja uslova i pozitivne klime za što bolje napredovanje u učenju i ponašanju dece i osećaju njihove pripadnosti školi kao zajednici koja uči. Tako će biti zadovoljniji svi: deca, roditelji i nastavnici.
Ono što bi svaki roditelj trebalo da zna – nalazi se u ovoj brošuri. Ovo je Bukvar za roditelje!
U ovoj brošuri prikazani su razni načini uključivanja roditelja/staratelja i njihova saradnja sa školom. Kroz brošuru roditelji/staratelji mogu saznati kako je organizovana škola i na koji način funkcioniše. Roditelj/staratelj može da učestvuje kao član u Savetu roditelja, Školskom odboru, različitim školskim telima i timovima i na taj način bude aktivan u donošenju odluka.
Brošura sadrži i primere dobre prakse koji pokazuju kakvi načini saradnje postoje u cilju stvaranja odnosa poverenja i razumevanja. Zelenom bojom su označeni delovi Brošure koji su najvažniji za roditelje/staratelje, crvenom bojom su označene preporuke koje su važne obrazovno-vaspitnim institucijama, i narandžasti su primeri dobre prakse saradnje roditelja i škole.
Brošuru na srpskom, romskom, rumunskom, mađarskom i albanskom jeziku možete preuzeti na adresi www.obrazovanje.org
Napiši komentar