Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije izradio je brošuru „Stop napuštanju škole“, koja ima za cilj da ukaže na problem ranog napuštanja škole i osipanja učenika iz sistema obrazovanja, važnost zadržavanja učenika u sistemu obrazovanja do sticanja kvalifikacija i formalno priznatog dokumenta, kao i na ulogu različitih aktera u procesu sprečavanja učenika da napuste sistem obrazovanja.
Rano napuštanje škole i osipanje učenika iz sistema obrazovanja se odnosi na one učenike koji su napustili školu/obrazovni sistem pre sticanja svedočanstva o završenoj osnovnoj školi ili diplome o završenom srednjem obrazovanju, tj. pre sticanja formalno priznatog dokumenta. Osipanje učenika iz sistema obrazovanja je problem sa kojim se danas suočavaju mnoge države sveta, među kojima je i Republika Srbija.
Posledice ranog napuštanja škole i osipanja učenika iz sistema vidljive su na:
- individualnom planu – nesiguran i apatičan pojedinac kome je smanjena mogućnost zapošljavanja i koji živi od socijalne pomoći na društvenim marginama;
- društvenom planu – nizak obrazovni nivo stanovništva, visoka stopa nezaposlenosti na nacionalnom i lokalnom nivou, velika izdvajanja iz budžeta za socijalna davanja, porast prestupničkog ponašanja;
- ekonomskom planu – slab privredni napredak i rast ekonomije.
Brošura „Stop napuštanju škole“ je namenjena svima koji se u skladu sa zakonskim i podzakonskim okvirom staraju o razvoju dece i mladih u zdrave, obrazovane i kompetentne ličnosti spremne na svakodnevne izazove savremenog sveta, a prvenstveno:
- lokalnim samoupravama;
- institucijama na lokalnom nivou;
- obrazovnim institucijama;
- roditeljima;
- organizacijama civilnog društva.
Napiši komentar