O novom zakonodavnom okviru koji je u pripremi 19. aprila su razgovarali predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i predstavnici nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Republici Srbiji. Na sastanku su razmenjene ideje i sugestije koje se tiču delova zakona koji se odnose na obrazovanje nacionalnih manjina.
Sastanku su pristustvovali ministar Mladen Šarčević, državna sekretarka Anamarija Viček, pomoćnik ministara za pravne poslove Aleksandar Marković i 17 predstavnika nacionalnih saveta nacionalnih manjina. Ministar je tom prilikom istakao da je tokom rada na novim zakonima poštovana pre svega evropska tradicija i demokratski principi, pa su tokom postupka pronalaženja najboljih rešenja konsultovani zaposleni u školama, predstavnici reprezentativnih sindikata zaposlenih u prosveti kao i niz relevantnih institucija i ustanova.
Prestavnici nacionalnih saveta nacionalnih manjina izneli su predloge rešenja koji bi se mogli naći u novom zakonskom okviru i izrazili zadovoljstvo činjenicom da su se pojedini predlozi već našli u nacrtima zakona koji su u pripremi. Neki od predloga koji su se mogli čuti na sastanku su poboljšanje procesa donošenja nastavnih planova i programa, efikasniji rad na odobravanju udžbenika na jezicima manjina i smanjenje minimalanog broja učenika potrebnog za formiranje grupe za predmet maternji jezik sa elementima nacionalne kulture sa sadašnjih 15 na 10. Ministar je istakao da će svi predlozi biti detaljno analizirani i da će sve o čemu postoji saglasnosti postati deo zakonodavnog okvira ali uz puno uvažavanje propisa koji se odnose na broj zaposlenih u prosveti.
Državna sekretarka Anamarija Viček ukazala je na konstantne napore koje čini Ministarstvo kako bi se nastava na jezicima nacionalnih manjina unapredila, kao i na potrebu da se iznos sredstava za udžbenike na jezicima nacionalnih manjina proširi na udžbenike na 14 jezika i govora nacionalnih manjina. Nacionalni saveti trebalo bi da do kraja aprila dostave Ministarstvu pisane zahteve za udžbenike, kako bi se tokom maja meseca izradili memorandumi za nove i aneksi za postojeće udžbenike, čije štampanje bi potom završio Zavod za udžbenike do početka nove školske godine, istakla je Viček.
Izvor: www.mpn.gov.rs
Napiši komentar