Pored prevencije nasilja važno je i reagovati u situacijama nasilja i pružiti podršku žrtvama. Saradnja i umrežavanje institucija i organizacija doneće bolje rezultate u ovoj oblasti. Nasilje na Internetu je možda manje vidljivo, ali praksa pokazuje da je ovaj oblik nasilja rasprostranjen.
Ovo su neki od zaključaka okruglog stola Intersektorska saradnja u primeni Protokola za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja, koji je Centar za podršku porodici Obrenovac organizovao 25. aprila u Sportsko-kulturnom centru Obrenovac, sa ciljem razmene iskustava u primeni Protokola i donošenja smernica za unapređenje intersektorske saradnje u ovoj oblasti.
Predstavnici centara za socijalni rad, ustanova i institucija za brigu o deci, prosvete i nevladinih organizacija posvećenih deci i mladima diskutovali su o mogućnostima za bolju zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja i razmatrali uloge svih odgovornih aktera u primeni novog Porodičnog zakona, koji treba da stupi na snagu 1. juna.
Centar za podršku porodici Obrenovac, jedan od programa SOS Dečijih sela Srbija, usmeren je na preventivni rad sa socijalno i ekonomski ugroženim porodicama, kako bi se izbeglo izdvajanje dece iz porodice i poboljšao kvalitet života i poštovanje dečijih prava u porodicama koje su prepoznate kao rizične.
Usluge programa jačanja porodica su: kućne posete porodicama u riziku, individualni savetodavni rad sa roditeljima, pomoć u učenju za decu, savetodavni rad sa adolescentima, pomoć porodicama u ostvarivanju različitih prava u saradnji sa lokalnim institucijama, grupne aktivnosti za roditelje i decu, kao i aktivnosti usmerene na osnaživanje mladih.
Izvor: www.sos-decijasela.rs
Napiši komentar