UNICEF je 4. novembra u beogradskom Impact Hub-u, organizovao okrugli sto “Kako do boljih usluga za decu sa smetnjama u razvoju i njihove roditelje?” Učestvovali su Nirvana Pištoljević, profesorka američkog Kolumbija univerziteta na predmetima specijalnog obrazovanja i inkluzije, Milica Pejović Milovančević, spec. dečije psihijatrije u Institutu za mentalno zdravlje u Palmotićevoj i Valentina Zavišić, defektološkinja, programska koordinatorka nevladine organizacije Inicijativa za inkluziju VelikiMali, uz moderaciju Jelene Zajeganović iz UNICEF-a.
Nirvana Pištoljević je govorila o važnosti ranog prepoznavanja teškoća u razvoju, Milica Pejović Milovančević o kvalitetu usluga za decu sa teškoćama u razvoju u medicinskim ustanovama, a Valentina Zavišić o prepoznavanju teškoća i prepreka u okruženju deteta i porodice.
Doktorka Pištoljević je podsetila da je rani razvoj, koji traje od rođenja do treće godine deteta, period velike osetljivosti ali i velikih mogućnosti. Bilo da su izazvane spoljnim faktorima, iskustvima ili genetikom, teškoće u razvoju, kako je doktorka objasnila, mogu da se prepoznaju u najranijim uzrastima. Tada, kako ona kaže, postoji i najveća šansa da se prevaziđu.
– Mape razvoja ukazuju na ponašanja i veštine koje bi dete trebalo da poseduje u određenom uzrastu. Svako odstupanje iziskuje intervenciju – rad na prevazilaženju teškoća i kašnjenja u razvoju. Ključno je da edukujemo stručnjake, ali i roditelje, da prepoznaju znake upozorenja i deluju bez odlaganja – istakla je doktorka.
Više od 200 miliona dece mlađe od pet godina u svetu ne ostvaruje svoj razvojni potencijal zbog nedostatka adekvatne ishrane, lošeg zdravlja i okruženja koje pruža slabu stimulaciju, negu, razumevanje i bezbednost.
Predavanje dr Pištoljević i okrugli sto organizovani su u okviru programa “Rani razvoj deteta” koji zagovara sveobuhvatni pristup politikama i programima koji se tiču dece, njihovih roditelja i staratelja, a koji UNICEF realizuje u saradnji sa relevantnim ministarstvima i drugim partnerima. Cilj programa je podizanje svesti o značaju razvoja u ranom detinjstvu, koje obuhvata fizički, socio-emocionalni, jezičko-kognitivi i kulturološki razvoj pojedinca i predstavlja temelj uspeha i sreće u životu. Na skupu je razgovarano o dobrim i lošim praksama, kvalitetu usluga za decu sa teškoćama u razvoju i ranoj intervenciji.
Izvor: www.unicef.rs
Napiši komentar