Predstavnici kancelarija javnih službi za zapošljavanje sa zapadnog Balkana su se sastali u Tivtu kako bi razmotrili pitanja vezana za kvalitativni „benchmarking“ (srp. uporedna procena), u okviru Platforme za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP) koju sprovodi Savet za regionalnu saradnju (Regional Cooperation Council – RCC).
Ciljevi ovog sastanka su bili predstavljanje preliminarne analize kvantitativnih pokazatelja, razmatranje detalja i prekretnica u implementaciji metodologije za kvalitativni benchmarking, uključujući upitnike i formulare za samoprocenu i za spoljnu procenu, kao i postizanje dogovora u vezi sa vremenskim rasporedom peer review poseta.
Oslanjajući se na iskustva javnih službi za zapošljavanje iz Evropske unije, „benchlearning“ (učenje o usavršavanju kroz razmenu znanja, informacija i ponekad resursa) se odnosi na proces kreiranja sistematičnih i integrisanih veza između benchmarking-a i uzajamnog učenja koje se sastoji od prepoznavanja primera dobre prakse putem benchmarking sistema baziranih na pokazateljima i korišćenja rezultata za aktivnosti usmerene na uzajamno učenje koje su kreirane na osnovu dokaza.
Kroz istraživanje koje je RCC pokrenuo o praksama upravljanja poslovnim rezultatima javnih službi za zapošljavanje sa zapadnog Balkana i predložene metodologije za implementaciju benchlearning-a, učesnici i učesnice su saznali više o predloženim indikatorima za kvantitativni benchmarking kao i o metodološkom aspektu koji se tiče definicije indikatora, prikupljanja podataka i procedura za proveru validnosti.
Nacionalne službe za zapošljavanje su u okviru ESAP projekta dobile preliminarne indikatore za 2016. godinu. Indikatori su sledeći:
- Tranzicija iz nezaposlenosti u zaposlenje
- Broj ljudi koji napuštaju evidenciju javnih službi za zapošljavanje, kao deo registrovanih nezaposlenih lica
- Sastav registra nezaposlenih (prema individualnim karakteristikama i geografskoj raspodeli)
- Priliv i odliv
- Učesnici aktivnih programa na tržišta rada
Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP) je počela sa radom u martu 2016. godine i trajaće tri godine. ESAP predstavlja regionalni projekat koji je finansiran od strane Evropske komisije, a koji sprovode RCC i Međunarodna organizacija rada na zapadnom Balkanu. Cilj projekta je ojačavanje regionalne saradnje i institucionalnih kapaciteta nacionalnih uprava, organizacija poslodavaca i zaposlenih, čime bi im se omogućilo da razviju i primene reforme u oblasti tržišta rada i socijalne politike u toku procesa pristupanja Evropskoj uniji.
Izvor: www.rcc.int
Napiši komentar