Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je 8. i 9. decembra 2016. godine organizovao trening o rodno osetljivom i afirmativnom medijskom predstavljanju osetljivih grupa u Beogradu. Trening su vodile novinarke Antonela Riha i Tamara Skrozza, a svoja profesionalna iskustva razmenili su novinari i novinarke iz deset gradova širom Srbije.
Ovaj susret omogućio je dijalog o važnoj ulozi medija u unapređivanju rodne ravnopravnosti i socijalnom uključivanju osetljivih grupa, kao i o negativnim posledicama medijskog izveštavanja koje nije u skladu sa osnovnim etičkim principima definisanim i u Kodeksu novinara Srbije. Antigona Andonov, šefica Kabineta poverenice za zaštitu ravnopravnosti, predstavila je rad ove institucije u oblasti unapređivanja medijskog izveštavanja, kao i načine reagovanja u situacijama medijskog izveštavanja koje kao posledicu ima rizik od diskriminacije ili drugih oblika podsticanja dodatne ranjivosti osetljivih grupa.
Pored toga, trening je omogućio i dijalog između novinara/ki i predstavnika/ca udruženja građana koji rade sa pojedinim osetljivim grupama i za njih. O svom radu i značaju medija kao saradnika/ca govorili/e su Marijana Savić iz UG za borbu protiv trgovine ljudima i svih oblika rodno zasnovanog nasilja “Atina”; Mihailo Gordić iz Gradske organizacije gluvih Beograda i Ana Knežević iz UG “Evo ruka”. Mladi Romi i Romkinje, aktivisti/kinje UG Centar za interaktivnu pedagogiju “CIP centar”, predstavili su svoja iskustva u procesu obrazovanja kroz organizovanje „Žive biblioteke“.
Trening je inspirisao novinare/ke da tragaju za novim temama, a njihovi radovi će u narednom periodu doprineti unapređivanju rodne ravnopravnosti i socijalnom uključivanju osetljivih grupa. Realizovan je kao jedna od aktivnosti koja će doprineti implementaciji Akcionog plana za poglavlje 23, ali i drugih relevantnih strateških dokumenata Republike Srbije u domenu osnovnih prava građana i građanki.
Napiši komentar