Četvrta nacionalna konferencija o smanjenju siromaštva u Srbiji održana je 5. marta 2009. godine u Beogradu. Konferenciju su organizovali Vlada republike Srbije i Tim potpredsednika Vlade za implementaciju SSS. Potpredsednik Đelić je predstavio najnovije podatke o stanju siromaštva u Srbiji za 2008. godinu, resorna ministarstva Vlade predstavila su postignuća i najavili naredne korake u procesu smanjenja siromaštva i društvene uključenosti u Srbiji. Pored predstavnika resornih ministarstava Vlade, u radu konferencije učestvovali su i predstavnici Narodne skupštine, lokalnih vlasti, nevladinih organizacija, sindikata, poslodavaca, kao i međunarodnih donatora.
Šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Sajmon Grej je na konferenciji dodelio godišnju nagradu Unapređivanje života ljudi u Evropi i centralnoj Aziji u 2009. Timu potpredsednika Vlade za implementaciju Strategije za smanjenje siromaštva i Republičkom zavodu za statistiku.
U plenarnom delu sesije učesnicima su se obratili Božidar Đelić, potpredsednik za evropske integracije; Rasim Ljajić, ministar za rad i socijalnu politiku; Alberto Kamarata, šef Sektora za Evropske integracije Delegacije Evropske komisije u Srbiji; Pol Vejfer, direktor Odeljenja za međunarodni razvoj Velike Britanije u Srbiji; Snežana Stojanović Plavšić, predsednica Odbora za smanjenje siromaštva u Narodnoj skupštini RS; Bobana Macanović, predstavnica Autonomnog ženskog centra i Kontakt organizacije civilnog društva za pitanja žena; Sajmon Grej, šef Kancelarije Svetske banke za Srbiju; Dragan Vukmirović, direktor Republičkog zavoda za statistiku i Gordana Matković, ministarka za socijalna pitanja u Vladi Zorana Đinđića.
Iako je cilj postavljen Strategijom za smanjenje siromaštva ispunjen, i broj siromašnih u Srbiji je prepolovljen između 2002. i 2007. godine, složeni proces smanjenja siromaštva još uvek nije dovršen. Neophodno je dalje unapređivanje postojećih i izrada novih mera i politika u oblasti smanjenja siromaštva i društvene uključenosti. U procesu evropskih integracija Srbija je u obavezi da svoj sistem i kvalitet života građana, posebno najugroženijeg stanovništva, prilagodi standardima Evropske unije. Pri tome posebno treba voditi računa o efektima svetske finansijske krize koja će uticati na smanjenje ubrzanog razvoja privrede i otežati realizaciju predviđenih mera u gotovo svim oblastima. Više nego ikada ranije, neophodno je definisati prioritete razvoja, posebno u oblastima koje utiču na život najugroženijih slojeva stanovništva Srbije.
Zaključci i preporuke Četvrte nacionalne konferencije o smanjenju siromaštva
Napiši komentar