Konferencija pod nazivom „Predstavljanje primera dobre prakse: informisanje građana i građanki o pravima i uslugama u sektoru socijalne zaštite“, koju su organizovali Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova AP Vojvodine, Pokrajinski zavod za socijalnu zaštitu AP Vojvodine i Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, održana je 12. decembra u Novom Sadu.
Cilj konferencije bio je da doprinese unapređenju informisanja građana i građanki iz osteljivih grupa o pravima i uslugama u sistemu socijalne zaštite, kao i da se tom prilikom prikažu primeri dobre prakse centara za socijalni rad sa teritorije AP Vojvodine (Novi Sad, Stara Pazova, Bački Petrovac, Vršac i Apatin).
Na konferenciji su govorili Predrag Vuletić, pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, Slađana Čabrić, vršiteljka pomoćnika ministra – Sektor za brigu o porodici i socijalnu zaštitu, Tatijana Grnčarski, direktorka Pokrajinskog zavoda za socijalnu zaštitu, Biljana Mladenović, zamenica menadžerke i ekonomska analitičarka u Timu za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, kao i direktori i stručni radnici centara za socijalni rad.
Biljana Mladenović je na konferenciji predstavila podatke o informisanosti građana o novčanim davanjima za smanjenje siromaštva i njihovoj dostupnosti. Kako je navela, podaci pokazuju da je o novčanoj socijalnoj pomoći, dečijem dodatku, jednokratnoj novčanoj pomoći, tuđoj nezi i pomoći ispodprosečno informisana populacija koja pripada najsiromašnijem kvintilu stanovništva, kao populacija koja živi u domaćinstvima čiji je nosilac bez obrazovanja. Takođe, podaci ukazuju da je odgovor jedinica lokalne samouprave različit – naime, pri približno istim stopama rizika siromaštva, kroz novčanu socijalnu pomoć biva zaštićen značajano različit udeo populacije u različitim delovima Srbije.
„Kada je reč o udelu izdvajanja za jednokratnu novčanu pomoć, kao rashodu lokalnog nivoa, Beograd izdvaja približno koliko ukupno iznosi suma izdvajanja polovine siromašnijih lokalnih samouprava“, kazala je Mladenović i objasnila da nejednak nivo izdvajanja u velikoj meri prati ekonomsku snagu jedinice lokalne samouprave.
Konferencija koja je okupila više od 50 učesnika i učesnica organizovana je uz podršku Švajcarske Konfederacije.
Napiši komentar