Savetnik potpredsednika Vlade Republike Srbije i predsednika Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Branka Drašković izjavila je 16. decembra da naša zemlja čini sve kako bi unapredila položaj žena, kako u gradovima, tako i u ruralnim područjima.
Drašković je na otvaranju konferencije „Sprovođenje Nacionalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost na lokalnom nivou“ podsetila na to da je osnovni zadatak pomenutog tela da koordinira sve aktivnosti na podizanju rodne ravnopravnosti.
Takođe, kako je dodala, Koordinaciono telo je zaduženo i za podsticanje dijaloga, kao i za jačanje zakonskog i institucionalnog okvira kako bi sve strategije i zakoni bili primenljivi na lokalnom nivou.
U našoj zemlji je do sada osnovano 188 lokalnih tela za rodnu ravnopravnost, navela je ona i upozorila na to da žene u proseku trpe nasilje i po 10 godina jer su ekonomski zavisne od nasilnika, uz napomenu da su posebno ugrožene Romkinje, žene sa invaliditetom i samohrane majke.
Drašković je ukazala na to da je Nemačka do sada investirala u Srbiju približno 1,6 milijardi evra, a u okviru toga pomaže i kampanje i projekte za rodnu ravnopravnost.
Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman istakao je da je tema rodne ravnopravnosti važna sa stanovišta osnovnih prava i jednakosti žena, ali i ekonomskog razvoja zemlje.
Srbija je uradila mnogo na unapređenju rodne ravnopravnosti, imajući u vidu formiranje Koordinacinog tela za rodnu ravnopravnost, donošenje Strategije i Akcionog plana, kao i usvajanje Zakona o zaštiti žena od nasilja u porodici.
Konferencija je imala za cilj predstavljanje Nacionalne strategije za rodnu ravnopravnost (2016-2020) i Akcionog plana za njeno sprovođenje predstavnicima jedinica lokalnih samouprava kako bi se olakšala implementacija NAP-a na lokalnom nivou i uspostavio efikasan mehanizam koordinacije i praćenja njegovog sprovođenja.
Skup je organizovalo Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ).
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar