Redovna godišnja konferencija „Lokalni mehanizmi za rodnu ravnopravnost – primena načela rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou” održana je 7. decembra u Palati Srbija.
Konferenciju su organizovali Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost i Agencija UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women), uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Teme konferencije bile su zajednička saradnja, koordinacija aktivnosti, prevazilaženje prepreka i predstavljanje primera dobre prakse.
Gordana Gavrilović, savetnica potpredsednice Vlade i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorane Mihajlović, istakla je da je ova konferencija primer za to da samo zajedničkim radom možemo poboljšati položaj žena u Srbiji i unaprediti rodnu ravnopravnost.
Ukoliko se ne uključimo svi – država, lokalne samouprave, nevladin sektor, uz podršku međunarodnih partnera, sve što planiramo ostaće samo slovo na papiru. Stoga, sve što radimo, donosimo zakone, izrađujemo strategije i akcione planove, stvaramo institucionalne mehanizme, nije moguće sprovesti ukoliko nemamo dobru koordinaciju sa lokalnim nivoom, rekla je Gavrilović.
Ona je dodala da je u prethodnih godinu dana, od poslednje konferencije, Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost uradilo puno toga, ali i da je preostalo još mnogo posla.
Gavrilović je navela da je pokrenut važan projekat „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti“ finansiran kroz IPA program i sa fokusom na ekonomskom osnaživanju žena, nastavljen proces uvođenja rodno odgovornog budžetiranja, kao i da je predat prvi državni izveštaj o primeni Istanbulske konvencije Grevio ekspertskoj grupi.
Takođe, ustanovljena je nagrada za rodno najsenzitivniju kompaniju, sa ciljem da se podrži uključivanje preduzetnica u lanac dobavljača velikih kompanija i izrađen je novi Indeks rodne ravnopravnosti.
Ona je zaključila da bi svaka lokalna samouprava trebalo da ima lokalni plan aktivnosti za rodnu ravnopravnost i bar jednu osobu zaduženu da koordinira lokalne institucije u ovoj oblasti.
Koordinatorka za rodnu ravnopravnost na lokalnom nivou UN Women Jelena Sekulić Nedeljković izrazila je zahvalnost Delegaciji EU u Srbiji na podršci nastojanju da sa Koordinacionim telom kao nacionalnim mehanizmom, okupi lokalne mehanizme i da čuju jedni druge o tome šta je to što je dobro urađeno ove godine, šta može bolje i šta treba unaprediti.
Nikolas Bizel, iz Delegacije Evropske unije u Srbiji, rekao je da je EU veoma posvećena unapređenju rodne ravnopravnosti, jer je to ne samo osnovno ljudsko pravo i evropska, već i globalna vrednost.
On je dodao da se u Srbiji realizuje trogodišnji projekat „Ključni koraci za rodnu ravnopravnost“, vredan dva miliona evra, koji finansira Evropska unija.
Na konferenciji su predstavljeni primeri dobre prakse na lokalnom nivou – opština Tutin, koja je ove godine organizovala i prvi sajam ženskog preduzetništva, Žitište koje je potpisalo Zajedničku izjavu o principima ženske solidarnosti, a o dobroj saradnji lokalnih samouprava sa civilnim sektorom govorili su predstavnici Čačka i Svrljiga, navodi se u saopštenju.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar