Savremeno obrazovanje se suočava sa brojnim izazovima, a među najvećima je sprečavanje osipanja učenika i učenica iz obrazovnog sistema. Osipanje u Srbiji u osnovnim školama iznosi 8,5% (Anketa o radnoj snazi, RZS, 2015). Neto stopa upisa u srednje škole iznosi 89,2%, dok je procenat onih koji ne završe srednju školu oko 10%. Strategija razvoja obrazovanja 2020 postavlja srateški cilj da osipanje bude manje od 5%. Kako tome može doprineti karijerno vođenje i savetovanje je jedno od pitanja na koje su nastavnici/e tokom dvodnevne obuke pokušali da daju odgovore.
Beogradska otvorena škola (BOŠ) je 9. i 10. maja 2019. godine održala obuku na temu „Karijerno vođenje i savetovanje kao mehanizam za sprečavanje osipanja učenika”. Obuka je održana u beogradskom hotelu „Prag”, a okupila je nastavnike/ce i stručne saradnike/ce iz škola u Tutinu, Lebanu, Novom Sadu, Baču, Staroj Pazovi, Svilajncu, Bečeju i Beogradu.
Obuku je ispred Beogradske otvorene škole otvorila Tamara Stanojević, koja je učesnicima i učesnicama predstavila zakonodavni okvir koji definiše karijerno vođenje i savetovanje u našoj zemlji, a kroz interaktivni kviz nastavnici/e i saradnici/e mogli su da se upoznaju sa tradicionalnim i savremenim konceptom karijere i osnovnim modelima karijernog vođenja i savetovanja.
Tokom dva intenzivna dana obuke, sa voditeljkama Bojanom Jevtović iz Fondacije „Ana i Vlade Divac” i Oljom Jovanović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, učesnici i učesnice su imali prilike da diskutuju i razmenjuju stavove o problemu osipanja učenika i učenica iz obrazovnog sistema i mehanizmima prevencije kroz karijerno vođenje i savetovanje. Prvi dan obuke je bio posebno orijentisan na rizik od osipanja kao pojavu i rad sa učenicima/ama iz osetljivih grupa, te na razumevanje i prepoznavanje signala i faktora koji dovode do osipanja učenika/ca iz obrazovnog sistema. Tokom drugog dana, učesnici/e su nastavili sa kreativnim radom, direktno osmišljavajući i planirajući aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja koje će biti orijentisane na prevenciju osipanja učenika/ca na nivou njihovih škola.
Obuka je realizovana u okviru projekta „Kvalitetne usluge za bolju zapošljivost mladih – KViS na BIS 2019“ uz finansijsku podršku Solidar Suisse kancelarije u Srbiji. Akreditovana je od strane Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja (kat. broj 33) i nosi 16 bodova.
Izvor: www.bos.rs
Napiši komentar