Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je u saradnji sa Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti sproveo obuku namenjenu novinarima i novinarkama o rodno osetljivom izveštavanju i afirmativnom medijskom predstavljanju osetljivih grupa.
Cilj ove obuke je bio da novinari i novinarke kroz analiziranje primera dobre i loše prakse u izveštavanju o ženama, Romima i Romkinjama, osobama sa invaliditetom i LGBTI zajednici nauče da prepoznaju diskriminatorno i stereotipno izveštavanje i budu osnaženi da u budućnosti na afirmativan način predstavljaju pripadnike i pripadnice osetljivih grupa.
Antigona Andonov, šefica Kabineta poverenice za zaštitu ravnopravnosti, predstavila je rad ove institucije i podsetila prisutne na važnu ulogu medija u promovisanju ravnopravnosti, pri čemu se osvrnula i na rezultate istraživanja „Odnos medija u Srbiji prema diskriminaciji“ (.pdf), koje je sprovedeno 2018. godine.
Osim Tamare Skroze, koja je držala trening, obuci su prisustvovale i Anđela Čeh iz udruženja građana „Egal“, Lana Nikolić, novinarka i voditeljka na Radio Beogradu 202, i Nataša Tasić Knežević, operska pevačica, koje su sa prisutnim novinarima i novinarkama podelile svoja iskustva u odnosu sa medijima i istakle zbog čega je važno objektivno i nediskriminatorno izveštavati o LGBTI zajednici, osobama sa invaliditetom i Romima i Romkinjama. Prisutnima se obratila i Maša Mileusnić iz grupe „Novinarke protiv nasilja nad ženama“, koja je ukazala na situaciju u pogledu izveštavanja o nasilju nad ženama i predstavila razloge zbog kojih je grupa nastala kao i planove za naredni period.
Kliknite da preuzmete Priručnik za izveštavanje o osobama sa hendikepom (.pdf), koji je za potrebe ove obuke pripremila Lana Nikolić.
Napiši komentar