Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je u saradnji sa Centrom za interaktivnu pedagogiju i Centrom za integraciju mladih 28. jula 2017. godine organizovao Živu biblioteku u Svratištu za decu i mlade koji žive i/ili rade na ulici.
Živa biblioteka predstavlja inovativan metod za borbu protiv rasizma i ksenofobije i za promovisanje ljudskih prava i ravnopravnosti. Živa biblioteka funkcioniše kao i svaka druga biblioteka – čitaoci mogu da pozajme određenu knjigu na neko vreme. Međutim, u Živoj biblioteci su knjige zapravo pripadnici i pripadnice različitih osetljivih grupa koji čitaocima prenose svoja životna iskustva.
Centar za interaktivnu pedagogiju je u okviru programa „Mreža prijatelja inkluzivnog obrazovanja“ kreirao Živu biblioteku u kojoj su „knjige“ mladi Romi i Romkinje koji pričaju priče iz svojih školskih dana. Naslovi knjiga su u vezi sa ranim razvojem, školskim danima i onim što „knjige“ pamte iz đačkih klupa. Živa biblioteka pruža čitaocima priliku da nakon čitanja odabranih „knjiga“ razgovaraju sa samim „knjigama“ i postavljaju im pitanja u vezi sa pričom koju su imali priliku da čuju.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije ovom inicijativom nastoji da doprinese borbi protiv diskriminacije, stereotipa i predrasuda o Romima i Romkinjama kroz prikazivanje životnih iskustava „knjiga“, koja obuhvataju i neprijatne situacije sa kojima se romski učenici i učenice suočavaju zbog svoje različitosti. Žive biblioteke će biti održane u osnovnim školama i nevladinim organizacijama u više beogradskih opština. Na ovaj način, deca će biti osnažena da prijave svaki oblik diskriminacije, aktivisti i aktivistkinje će biti podstaknuti da nastave da ohrabruju decu i jačaju njihove lične kapacitete, a nastavnici i nastavnice će razviti svest o iskustvima romske dece tokom školovanja i važnosti njihovog ophođenja prema svim učenicima, a naročito prema učenicima i učenicama iz osetljivih grupa.
Napiši komentar