Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, u saradnji sa Beogradskom otvorenom školom (BOŠ) i uz podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju, 29. i 30. marta 2016. godine je u Rumi organizovao razmenu iskustava dobre prakse u organizovanju stručne prakse u Srbiji. Cilj je bila razmena informacija, znanja i iskustva sa fokusom na okvir za kvalitetne stručne prakse i minimalne stadarde za uspešno sprovođenje ovih programa.
Na radionici su svoja iskustva i probleme u vezi sa selekcijom praktikanata, radom sa njima, kao i planom i trajanjem stručne prakse izneli predstavnici organizacija koje organizuju stručne prakse, poput Nacionalne službe za zapošljavanje, Centra za razvoj karijere Filozofskog fakulteta (Beograd) i Univerzitetskog centra za razvoj karijere (Beograd) i predstavnici organizacija koje su praksodavci – Unija poslodavaca Srbije, Ekonomski institut (Beograd), Centar novih tehnologija (Ruma) i BOŠ. Svoje iskustvo u organizaciji stručnih praksi kao integrisanog modela predstavili su i predstavnici projekta „Podsticanje zapošljavanja mladih – GIZ YEP“.
Bojan Velev, koordinator programa za unapređenje zapošljivosti mladih u Beogradskoj otvorenoj školi, istakao je da ugovorno regulisanje praksi i poreski tretman, teškoće u selekciji praktikanata, kao i optimalno trajanje i plan i program prakse predstavljaju neke od glavnih izazova u organizovanju stručnih praksi, zbog čega je potrebno definisati minimalne zajedničke standarde kvaliteta za stručne prakse. Velev je naveo da skup u Rumi predstavlja prvi korak ka suočavanju sa ovim izazovima.
Napiši komentar