Evropski konkurs za društvene inovacije (EUSIC) je konkurs za dodelu nagrada najboljim idejama u oblasti društvenih inovacija i organizuje ga Evropska komisija u svim zemljama koje učestvuju u programu Horizont 2020.
Pokrenut u znak sećanja na Dioga Vaskonselosa, ovaj konkurs poziva sve Evropljane da osmisle rešenja za probleme sa kojima se suočavaju njihova društva. Ovogodišnji konkurs otvoren je na skupu u Ljubljani 28. februara.
Tema za 2019. godinu: Izazov plastičnog otpada
Evropski konkurs za društvene inovacije je u potrazi za idejama i projektima za smanjenje plastičnog otpada i zagađivanja promenom i unapređenjem postojećih procesa ili uvođenjem potpuno novih proizvoda i inicijativa. Ove inovacije treba da smanje količinu plastičnog otpada koji se proizvodi, ili da podstaknu i omoguće veći obim ponovnog korišćenja i recikliranja plastičnog otpada.
Traže se rešenja koja je moguće skalirati i koja donose promenu na sistemskom nivou – na lokalu, u celoj zemlji ili širom Evrope – u jednoj od sledećih oblasti:
- smanjenje korišćenja plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu;
- recikliranje, ponovno korišćenje i kvalitativna konverzija postojećeg plastičnog otpada;
- rešavanje problema akumuliranog plastičnog otpada na deponijama i u životnoj sredini;
- promena navika potrošača, maloprodajne i šire poslovne prakse u cilju smanjenja količine plastičnog otpada i/ili povećanja obima recikliranja i ponovnog korišćenja;
- primena alternativnih poslovnih modela i optimizacija lanaca snabdevanja radi smanjenja količine plastičnog otpada i/ili povećanja obima recikliranja i ponovnog korišćenja;
- uvođenje novih materijala koji su prilagođeni cirkularnoj ekonomiji ili nude održive alternative plastici napravljenoj od fosilnih materijala.
Konkurs se odvija u tri faze:
1. faza: Od ukupnog broja prijava primljenih u roku, biće izabrano 30 polufinalista koji će dobiti mentorsku podršku za dalji razvoj svojih ideja. Oni će dobiti poziv da učestvuju na Akademiji društvenih inovacija u Italiji i da se povežu sa drugim evropskim organizacijama i potencijalnim partnerima u svojoj oblasti.
2. faza: Od 30 polufinalista, na ceremoniju dodele će biti pozvano 10 finalista, na kojoj će 3 krajnja pobednika dobiti nagrade od po 50.000 evra.
3. faza: Takmičenje 30 polufinalista ponovo će biti otvoreno 2020. godine, a projekat iz 2019. godine koji je ostvario najznačajnije rezultate dobiće nagradu za uticaj od 50.000 evra.
U cilju izbora najboljih prijava na ovaj konkurs, Evropska komisija će imati podršku nezavisnog žirija.
Vremenski okvir konkursa
- Otvaranje konkursa: 28. februar, Ljubljana
- Rok za dostavljanje prijava: 4. april 2019. godine (12:00, centralnoevropsko vreme)
- Prvo zasedanje žirija u Briselu: 21. maj 2019. godine
- Proglašavanje 30 polufinalista: jun 2019. godine
- Akademija društvenih inovacija za polufinaliste: 16–18. jul 2019. godine, Torino
- Podnošenje detaljnih planova polufinalista: avgust 2019. godine
- Drugo zasedanje žirija u Briselu: septembar 2019. godine
- Proglašavanje finalista: septembar 2019. godine
- Ceremonija dodele nagrada: 24. oktobar 2019. godine, Brisel
Prijave mogu podnositi pojedinci, grupe i organizacije iz čitave Evropske unije i zemalja koje učestvuju u programu Horizont 2020 (pogledajte spisak zemalja). Srbija se programu Horizont 2020 priključila 2014. godine.
Više informacija, pravilnike, prijavne formulare i odgovore na česta pitanja (FAQ) možete pronaći na adresi ec.europa.eu
Napiši komentar