Prvi zajednički sastanak predstavnika Srbije u Otvorenom metodu koordinacije u obrazovanju i obuci i članova nacionalnih radnih grupa održan je u sredu, 1. aprila 2015. godine, u Beogradu. Cilj sastanka je bio predstavljanje Otvorenog metoda koordinacije u obrazovanju na nivou Evropske unije i konstituisanje nacionalnih radnih grupa. Glavni zadatak nacionalnih radnih grupa je da pruže podršku predstavnicima Srbije u njihovom učešću u OMK-u, kao i da na najbolji način iskoriste dostupnost ovog mehanizma za unapređenje sistema obrazovanja u Srbiji.
Sastanak su otvorili Srđan Verbić, Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, ambasador Majkl Davenport, šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i Žarko Šunderić, menadžer Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije.
U prvom delu sastanka Mirjana Bojanić, specijalna savetnica Ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, i Jelena Marković, koordinatorka za obrazovanje i razvoj ljudskog kapitala Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, predstavile su način na koji funkcioniše Otvoreni metod koordinacije i ukazale su na značaj formiranja nacionalnih grupa koje će se baviti ključnim temama u oblasti obrazovanja i obuke.
Drugi deo sastanka je bio posvećen radu u pojedinačnim grupama, gde su predstavnici Srbije u OMK upoznali članove nacionalnih radnih grupa sa aktivnostima svojih OMK grupa i predstavili način na koji oni mogu da doprinesu kako njihovom radu u OMK, tako i prenošenju znanja i primera dobre prakse u nacionalni obrazovni sistem.
Otvoreni metod koordinacije predstavlja mehanizam EU u oblasti „mekog” zakonodavstva. Teme koje su definisane kao prioritetne na nivou EU od suštinskog su značaja i za dalje reformske procese Republike Srbije u oblasti obrazovanja i u skladu su sa ciljevima Strategije razvoja obrazovanja.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pokrenuli su Program: Učešće Srbije u Otvorenom metodu koordinacije (OMK). U aprilu mesecu 2014. godine, Srbija je na poziv Evropske komisije nominovala predstavnike za učešće u radu svih tematskih radnih grupa: obrazovanje odraslih, modernizacija visokog obrazovanja, razvoj škola (sa fokusom na: obrazovanje nastavnika i rano napuštanje obrazovnog sistema), srednje stručno obrazovanje i obuka, razvoj međupredmetnih kompetencija sa fokusom na: informacione tehnologije i preduzetničko učenje, digitalno i onlajn učenje.
Informacije o Otvorenom metodu koordinacije, kako na nivou EU, tako i u Republici Srbiji, dostupne su na internet sajtu www.omk-obrazovanje.gov.rs.
Napiši komentar