Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Republike Srbije Mladen Šarčević 3. oktobra je otvorio prvi okrugli sto povodom kreiranja Nacionalnog modela studentske prakse u okviru projekta “Moj grad – moj izbor – moja karijera”, koji će umrežiti fakultete, institucije lokalne samouprave i privredne subjekte.
“Radeći zajedno sa predstavnicima gradova i opština, privrednim subjektima i akademskom zajednicom, želimo da stvorimo održivi model studentske prakse, koji će našim mladima omogućiti da još u toku studija steknu prva praktična radna iskustva i time postanu konkurentniji na tržištu rada”, rekao je ministar tom prilikom.
Šarčević je istakao da je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prepoznalo značaj preduzetničkog obrazovanja na svim obrazovnim nivoima, od osnovnog do visokog obrazovanja. Preduzetničko obrazovanje podrazumeva da student uz sticanje kvalitetnih teorijskih znanja, treba da dobije šansu da stekne poslovne i personalne veštine, kojima će dodatno unaprediti svoje kompetencije, rekao je ministar.
Savetnik predsednice Vlade Vukašin Grozdić ukazao je da je stopa nezaposlenosti mladih u Srbiji u drugom kvartalu ove godine oko 20 odsto, i da iako najniža u poslednjih nekoliko godina i dalje je visoka. Unapređenje visokog obrazovanja i unapređenje studentske prakse promeniće sliku Srbije, rekao je Grozdić. On je u ime predsednice Vlade poželeo učesnicima Okrugolog stola da kroz dijalog dođu do zaključaka koji će značajno unaprediti kvalitet visokog obrazovanja i poziv kompanijama da otvore svoja vrata za mlade studente.
Pomoćnica ministra za strateško planiranje Gabrijela Grujić rekla je da kreiranje modela studenske prakse iziskuje iznalaženje održivog i zdravog odnosa između činilaca koji grade ekonomiju znanja, naglasivši da inovacije čine posrednika između obrazovanja i privrede. Da nema kvalitetnog obrazovanja bez saradnje obrazovnih ustanova sa privredom, poruka je državnog sekretara Vladimira Džamića. On je podsetio da novi Zakon o visokom obrazovanju akcenat stavlja na karijerno vođenje i savetovanje, studentsku praksu i saradnju visokoškolskih ustanova i privrednih subjekata.
Univerzitet u Beogradu podržava nameru Ministarstva da se formira Nacionalni model studentske prakse, rekao je rektor Vladimir Bumbaširević i posebno istakao program BG praksa koji je počeo 2010. godine i koji je omogućio studentima da praktične veštine steknu u javnim preduzećima Beograda. I menadžer Grada Beograda Goran Vesić istakao je značaj BG prakse kao dobar primer saradnje lokalne samouprave i univerziteta. On je najavio da će zajedno sa Univerzitetom inicirati da zabrana zapošljavanja se ne odnosi na studente koji dolaze na praksu.
Na značaj koncipiranja Nacionalnog modela studentske prakse ukazala je i Ursula Lojbli, direktorka Švajcarske agencije za razvoj i saradnju, rekavši da je danas izuzetno važno približiti svet obrazovanja svetu rada.
Nakon Beograda Okrugli stolovi će biti održani i u drugim univerzitetskim centrima, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Novom Pazaru. Cilj projekta „ Moj grad- moj izbor- moja karijera“ , koji zajednički realizuju Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Privredna komora Srbije i Stalna konferencija gradova i opština, jeste omogućavanje studentima da svoja prva praktična radna iskustva steknu u toku studija i da istovremeno usavrše svoje poslovne veštine i preduzetničke kompetencije.
Izvor: www.mpn.gov.rs
Napiši komentar