Potpredsednica Vlade Republike Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović 31. maja je izjavila da se potpisivanjem sporazuma o saradnji sa Etno-mrežom nastavlja zajednički rad na osnaživanju žena, posebno onih sa sela.
Mihajlović je, podsetivši na to da je zajednički rad započeo inicijativom „Uposlimo hiljadu žena u ruralnim područjima”, predstavnicama udruženja poručila da je posao države da učini sve da one imaju mogućnost da se razvijaju u poslu koji rade.
Vi ste primer za to kako možemo da unapredimo rodnu ravnopravnost i u svim drugim oblastima. Ponosna sam na to što obeležavamo dvogodišnjicu inicijative koja je dala rezultate i na tome vam čestitam, rekla je ona.
Pozivam sve institucije da nam se pridruže, i to ne samo kao kupci vaših proizvoda, već i kao partneri na projektu, istakla je potpredsednica Vlade.
Predsednica UO Etno-mreže Violeta Jovanović podvukla je da je cilj inicijative da se podigne svest javnosti o položaju žena na selu, ali i da im se pomogne da se usavršavaju i da posao koji obavljaju bude vrednovan i plaćen.
Jovanović je iskazala posebnu zahvalnost potpredsednici Vlade, koja je, kako je naglasila, glasnogovornik rodne ravnopravnosti u Srbiji.
Ona je uputila poziv i svim drugim institucijama da se pridruže ovoj inicijativi, a posebno Ministarstvu spoljnih poslova, jer bi tradicionalni srpski proizvodi trebalo da budu deo protokolarnih poklona u našim ambasadama širom sveta.
Predstavnica udruženja „Panonke“ Marija Paunović Čontoš prenela je zahvalnost Mihajlović na tome što je, kako je rekla, znala da prepozna šta su vrednosti u Srbiji i da očuvanje tradicije nije uzaludan posao.
Predstavnica Agencije UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women) Jelena Sekulić ukazala je na to da su žene na selu višestruko marginalizovane, bilo da je reč o starijim ili mlađim ženama, devojčicama ili ženama sa invaliditetom.
Naš zajednički cilj, kako je podvukla, jeste da unapredimo položaj žena u Srbiji kako bi one postale ravnopravne članice društva.
Predstavnica Švajcarskog programa za saradnju Dragana Tar istakla je da ova ustanova podržava proizvode sa geografskim poreklom jer su oni jedinstveni resurs i Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi koja time može da se pohvali.
Prema njenim rečima, bilo da govorimo o pirotskom ćilimu ili šabačkim peškirima, zlatovezu, naša ideja je da na pravi način nagradimo trud ovih žena.
Predstavnica privrede Patriša Ganon rekla je da je dolaskom u Srbiju iz Irske, odakle potiče, želela da vidi što više žena u biznisu i da zbog toga podržava rad predstavnica Etno-mreže.
Kreativnost postoji, to vidimo i u ovom salonu, samo nam treba više hrabrosti i da podržimo jedne druge, poručila je ona.
Sporazum o saradnji potpisan je u srpskom salonu u Vladi Srbije, koji je, na inicijativu Mihajlović, opremljen tradicionalnim srpskim proizvodima, koje izrađuju žene sa sela i na taj način čuvaju naše kulturno nasleđe.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar