Nemačka vlada podržala je stručnu obuku 100 mladih Roma koja treba da im omogući da pronađu posao, uključe se u društvo i ostanu u Srbiji, rečeno je 23. februara na predstavljanju programa “Osnaživanje mladih romskih prodica”. Romi se u okviru programa, koji sprovodi humanitarna organizacija ADRA, osposobljavaju za zanimanja poput kuvara, kozmetičara ili automehaničara, a očekuje se da četvrtina polaznika bude zaposlena. Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman je na predstavljanju programa podsetio da se Srbija tretira kao sigurna zemlja porekla i da srpski državljani ne mogu dobiti azil u Nemačkoj.
Program “Osnaživanje mladih romskih porodica” sprovodi se od septembra 2016. do avgusta 2017. godine, a osposobiće 100 Roma za zanimanja kuvara, pekara, kozmetičara, manikira, pedikira, automehaničara, vulkanizera. Očekuje se da 25% polaznika programa pronađe posao.
Program treba da omogući bolju integraciju Roma u Srbiji i doprinese smanjenju broj tražilaca azila u zemljama Zapadne Evrope.
“Naš cilj je da se smanji broj tražilaca azila i zato je veoma važno da se radi na obrazovanju i ekonomskom osnaživanju mladih romskih prodica, čime im pomažemo da imaju bolje uslove za život, da dobiju priliku da se integrišu u društvo, da im bude prijatniji život, da ih osnažimo kako se ne bi odlučivali da napuštaju zemlju i traže azil”, rekao je Ditman na predstavljanju programa.
On je rekao da se Srbija tretira kao bezbedna zemlja porekla, da nijedan srpski građanin ne može dobiti azil, odnosno da 99% prijava i tražilaca azila nije uspešno” u tome.
Izvršni direktor organizacije ADRA u Srbiji Igor Mitrović izjavio je da program ima za cilj da mlade romske porodice učini ekonomski jakim i samostalnim, a posebno mladi, od 16 do 20 godina.
Program će obuhvatiti 100 Roma iz Zemun Polja, naselja Marija Bursać, Doktor Ivan Ribar i Kamendin, a nastoji se da među njima 50% budu žene.
Predstavnik organizacije ADRA Tomas Petraček je izjavio da Vlada Nemačke razume potrebe Srbije i pomaže projekte koji napreduju.
“Cilj nam je da motivišemo te ljude, da postižu rezultate da se zapošljavaju, da osnivaju svoje firme i u njihov rad uključuju članove svojih porodica”, rekao je Petraček.
Direktorka SOS Dečijih sela Srbija Vesna Mraković-Jokanović navela je da je cilj projekta da se mladim romskim roditeljima omogući da preuzmu brigu o svojoj deci, kroz stučno osposobljavanje i poboljšanje kvaliteta života, kako bi se prekinuo začaran krug koji se prenosi s generacije na generaciju Roma.
“Romima je teško da zadrže posao kada su stigmatizovani, a kada su mladi, to je još teže”, navela je ona.
Po rečima Nenada Ćirića, direktora Škole za obrazovanje odraslih “Branko Pešić”, učesnici programa tokom tri meseca između ostalog uče i kako da napišu biografiju i biznis plan.
Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs
Foto: Medija centar Beograd
Napiši komentar