Šta je i kako nastaje socijalno preduzeće u Srbiji, u kojim oblastima posluje, kako se finansira, koji zakoni regulišu njegovo polje delovanja, gde i kako steći osnovna znanja o ovom sektoru, a koje veštine su neophodne da bi se uopšte pokrenuo biznis koji u svom centru ima čoveka, a ne profit? Ovo su samo neka od pitanja na koja odgovore daje vodič “Društveno, korisno, održivo: Kako osnovati socijalno preduzeće u Srbiji“ koji je javnosti predstavljen u petak, 7. oktobra, u prostorijama UK Parobrod.
Osim praktičnih informacija o aktuelnom okviru, pravnim formama, potencijalu, glavnim akterima, prednostima, manama i izazovima, vodič sadrži i niz reportaža „sa lica mesta”, tamo gde se socijalno preduzetništvo dešava, jer su upravo priče preduzetnika najbolja priprema i inspiracija za one koji žele da se oprobaju na ovom polju, kao i svima koji žele da se angažuju kako bi unapredili kvalitet života u svojim zajednicama.
Vodič “Društveno, korisno, održivo: Kako osnovati socijalno preduzeće u Srbiji“ objavljuje Evropski pokret u Srbiji, jedna od prvih organizacija koja je pre bezmalo deset godina prepoznala značaj i potencijal socijalnih preduzeća, u kooperaciji sa Fondacijom Hajnrih Bel – predstavništvo u Beogradu, uz podršku EURICSE – Instituta za proučavanje zadruga i socijalnih preduzeća.
Vodič je namenjem socijlanim preduzećima, ali je i sam njihov proizvod, jer su izradi učestvovali dobavljači iz redova socijalnih preduzeća: Zadrugarice su radile lekturu, Caritas Valjevo štampu, Ženski centar Užice prigodne torbice od recikliranog tekstila koje su podeljene u tokom prezentacije.
Publikacija je dostupna u štampanoj i elektronskoj formi.
Izvor: www.emins.org
Napiši komentar