Održana je konferencija povodom prezentacije rezultata projekta „Podrška implementaciji novih zakonskih odredbi u oblasti postpenalnog tretmana“, koji je sproveo Centar za prevenciju kriminala i postpenalnu pomoć – NEOSTART, uz podršku Ambasade Holandije u Srbiji.
Projektom su ostvarena dva značajna cilja. Prvi je bio umrežavanje Kancelarija za alternativne sankcije u devet gradova (Novi Sad, Subotica, Sombor, Užice, Niš, Kragujevac, Valjevo, Kraljevo i Požarevac) sa predstavnicima organizacija i institucija ali, i pojedinaca u lokalnoj zajednici na koje poverenici za alternativne sankcije mogu da se oslone u pružanju postpenalne pomoći i podrške. U svakom od pomenutih gradova održan je po jedan okrugli sto koji je okupio predstavnike institucija i organizacija, koji su se upoznali sa poverenicima iz svojih gradova i sa njima razmenili znanja, iskustva i na kraju kontakte za dalju saradnju. Na taj način omogućeno je da poverenici vrlo lako bivše osuđeno lice uključeno u program postpenalne pomoći i podrške upute na konkretno lice u određenoj ustanovi/organizaciji kako bi ostavrilo neko svoje pravo.
Drugi ostvareni cilj je kreiran model postpenalne prakse na osnovu saradnje NEOSTART-a sa Kancelarijom za alternativne sankcije u Beogradu i Okružnim zatvorom u Beogradu. Ostvarenje ovog cilja ogleda se u publikaciji „Moderno društvo i postpenalna praksa“ koja je predstavljena na konferenciji. Ona u sebi sadrži opisane sve važne činioce dobre postpenalne prakse kojoj treba da teži svako moderno društvo.
Pored postignutih ciljeva, tokom realizacije aktivnosti pojekta došlo se i do zaključaka važnih za unapređenje postpenalne prakse u budućnosti. Tu se pre svega misli na ujednačavanje prakse u lokalnim samoupravama oko dodeljivanja materijalne pomoći bivšim osuđenim licima, ubrzanje i olakšavanje procedura za dobijanje ličnih dokumenata, podsticaje od strane lokalnih samouprava i države za zapošljavanje bivših osuđenih lica, povezivanje viših državnih instanci (ministarstava) i potpisivanje protokola o saradnji koji će se preneti i na lokalni nivo, upoznavanje svih formalnih i neformalnih institucija sa institutom postpenalnog tretmana i novim zakonskim odredbama, formiranje mreža podrške u svim ostalim gradovima gde postoje povereničke kancelarije, jačanje kapaciteta civilnog sektora za pružanje određenih usluga u postpenalnom periodu, kao i veću senzibilizaciju šireg društva.
Izvor: neostart.org
Napiši komentar