Broj „pravno nevidljivih” Roma, Aškalija i Egipćana (RAE) prepolovljen je u protekle četiri godine, jedan je od nalaza istraživanja “Lica u riziku od apatridije u Srbiji – Ocena napretka 2010. -2015.” koji je objavila Agencija UN za izbeglice.
„Zadovoljni smo napretkom ostvarenim od aprila 2012. godine kada su Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Zaštitnik građana Republike Srbije i Agencija UN za izbeglice potpisali tripartitni Sporazum o razumevanju sa ciljem da se reši problem lica bez državljanstva u Srbiji” kazao je Hans Fridrih Šoder, šef Predstavništva UNHCR u Srbiji.
Zajednice Roma, Aškalija i Egipćana, potpisnice Sporazuma, relevantna ministarstva i državni organi, kao i organizacije civilnog društva zajedno su ostvarile značajan napredak u sprovođenju pozitivnih zakonskih promena kao i usklađenih, pojednostavljenih postupaka u oblasti upisa u matične knjige rođenih i prijave prebivališta.
Istraživanje koje je sproveo SeCons u periodu septembar-oktobar 2015. godine obuhvatilo je blizu 2.000 domaćinstava (blizu 9.000 osoba) u 154 RAE naselja u 77 opština u Srbiji. Predstavljajući nalaze, profesor Slobodan Cvejić je takođe naveo i preporuke za usvajanje i implementaciju sistemskih rešenja i puno učešće romske zajednice.
„Krajem ove godine moći ćemo da proslavimo uspešan završetak Sporazuma. Ostajemo opredeljeni za zajedničku saradnju u cilju sprovođenja svih važnih preporuka ovog istraživanja da bi svako novorođenče u Srbiji, uključujući i one čiji su roditelji nepoznatog državljanstva, dobilo izvod iz matične knjige rođenih,” dodao je Šoder. U tom cilju, Agencija UN za izbeglice je najavila donaciju 16 kompjtera matičnim službama u okviru projekta „Dobrodošla na svet bebo”.
„Vlada Republike Srbije je u poslednjih nekoliko godina posebnu pažnju posvetila problemu apatridije – postojanju osoba bez državljanstva. Pre nešto više od četiri godine potpisan je Sporazum o razumevanju između resornog ministarstva, predstavništva UNHCR u Srbiji i Zaštitnika građana, u okviru kog su pronalažena i implementirana najefikasnija rešenja za prevazilaženje ovog problema. Cilj nam je da omogućimo upis novorođene dece u matične knjige iako su im roditelji „pravno nevidljivi”, tj. nemaju lične isprave ili izvod iz matične knjige rođenih i na ovaj način sprečimo stvaranje novih apatrida. Ovim želim da se zahvalim Visokom komesarijatu za izbeglice na donaciji računarske opreme, što će umnogome olakšati rad matičnih službi pri upisu novorođenčadi u matične knjige. Iako Sporazum ističe krajem godine, uverena sam da će se nastaviti uspešna saradnja svih uključenih institucija,” rekla je potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Kori Udovički.
Robert Sepi, zamenik zaštitnika građana Republike Srbije, izjavio je da je „zahvaljujući Sporazumu o razumevanju broj „pravno nevidljivih” lica značajno smanjen. Najvažniji korak ka tom cilju je prihvaćena Inicijativa Zaštitnika građana za izmenu i dopunu Zakona o vanparničnom postupku čime je licima bez priznatog građanskog statusa omogućeno da izvrše upis u matične knjige.
Zaštitnik građana se, upućujući zakonske inicijative, organizujući posete i kampanje u romskim naseljima i obuku službenika, dosledno borio za usvajanje osnovnih tekovima civilizacije – priznavanje građanskog statusa „pravno nevidljivim“ licima, da poput ostalih sugrađana koriste osnovna prava predviđena Ustavom i zakonima.
Zaštitnik građana pozdravlja sve zajedničke akcije međunarodnih organizacija, državnih organa i nezavisnih institucija koje prepoznaju značaj zaštite i unapređenja ljudskih prava i očuvanja dostojanstva građana.”
Istraživanje „Lica u opasnosti od apatridije u Srbiji – Ocena napretka 2010-2015.” dostupno je ovde.
Više od 10 miliona ljudi u svetu trpi posledice neposedovanja državljanstva: uskraćivanje osnovnih ljudskih prava na zdravstvo, obrazovanje, zapošljavanje, lična dokumenta. Ključne univerzalne konvencije koje se bave problemima apatridije su Konvencija o statusu lica bez državljanstva iz 1954. godine i Konvencija o smanjenju broja lica bez državljanstva iz 1961. godine. Republika Srbija potpisala je obe ove konvencije.
(Predstavništvo UNHCR u Srbiji)
Izvor: www.crnps.org.rs
Napiši komentar